X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Wojsko posprzątało Mount Everest. Usunięto ponad dwie tony śmieci

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2019 15:43
Ponad dwie tony śmieci zostały usunięte z Mount Everestu dzięki wysiłkom armii nepalskiej. Prace trwały w minionym tygodniu. Żołnierze współpracowali z organizacjami rządowymi i pozarządowymi, by sprzątnąć i znieść śmieci, pozostawione przez wspinaczy.
Baza pod Mount Everest
Baza pod Mount Everest Foto: Shutterstock

Załoga dysponowała ponad 2,5 tonami narzędzi i środków ułatwiających sprzątanie. Wszystkie odpady ulegające biodegradacji, które są zbierane z góry, co stanowiło jeden z najmniejszych problemów, są transportowane do Katmandu w celu usunięcia przez grupę Blue Waste to Value. Druga część nieulegających biodegradacji śmieci jest obecnie dezynfekowana przed utylizacją. 

Czytaj więcej
Everest korek 1200 F.jpg
Mount Everest otwiera podwoje. Zapowiada się szczyt emocji na dachu świata

Inicjatywa była częścią 24. dorocznego Tygodnia Dzikiej Przyrody, organizowanego przez Biuro Parku Narodowego Sagarmatha, informuje strona Goodnewsnetwork.org. Oczyszczanie szczytów będzie kontynuowane w całym pasmie górskim Himalajów do 19 maja, zgodnie z komunikatem prasowym, który wydała armia nepalska. 

- Jesteśmy dumni z Mount Everestu - powiedział Dandu Raj Ghimire, szef działu turystyki w Nepalu, cytowany przez CTV News. 

Po raz pierwszy na Mount Everest 29 maja 1953 roku weszli Nowozelandczyk Edmund Hillary i Szerpa Norgay Tenzing. Od tego czasu górę zdobyło ponad 3500 osób, przeważająca część najłatwiejszą drogą południową z Nepalu.

Czytaj więcej
Wielicki Bielecki 1200 F.jpg
Krzysztof Wielicki 30 lat temu na Lhotse dokonał niemożliwego. "Adam Bielecki nie mógłby tego powtórzyć"

- Nie będę oceniał tego, co się stało obecnie z etosem zmagań człowieka z najwyższą górą świata w warunkach tak masowej turystyki. Wspomnę jednak o pewnym jej niemiłym skutku. Ludzie wchodzący na tę górę nie tylko zachwycają się pięknem przyrody i przeżywają przygodę życia, ale także pozostawiają po sobie odchody. Niestety! Rokrocznie rząd Nepalu organizuje sprzątanie okolic podszczytowych. Szerpowie, którzy pomagali pierwszym himalaistom w zdobywaniu tego szczytu szczytów, obecnie znoszą z niego średnio 12 tys. kilogramów ludzkich odchodów rocznie. Znoszą i składują je w pobliżu Gorak Shep, wioski leżącej najbliżej Everestu na wysokości 5164 m. Pojawia się jednak pytanie, co dalej. Na tak wielkiej wysokości nie ma mowy o naturalnych procesach rozkładu - pisał prof. AGH Ryszard Tadeusiewicz na łamach "Gazety Krakowskiej".

Dla wielu wspinaczy to snobizm, pojawić się na Mount Evereście. Niestety, śmieci i nie tylko pozostają. Będą sprzątać je Szerpowie, nepalscy żołnierze, także za rok.

jp

Zobacz więcej na temat: ŚWIAT Mount Everest Himalaje
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

„Korona” – reportaż Olgi Mickiewicz

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2018 12:18
Miłka Raulin siedem lat temu wymyśliła, że zostanie najmłodszą Polką, która zdobędzie koronę Ziemi – najwyższe szczyty wszystkich kontynentów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

40 lat temu Cichy i Wielicki jako pierwsi zdobyli zimą Mount Everest. "Halo Andrzej, wiesz gdzie jesteśmy?"

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2020 10:00
17 lutego 1980 roku, Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki jako pierwsi alpiniści w historii zdobyli zimą najwyższą górę świata - Mount Everest (8848 m). 20-osobową, narodową wyprawą kierował prekursor zimowego himalaizmu Andrzej Zawada. 
rozwiń zwiń