X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Dekret Władimira Putina. Jak duże zagrożenie stanowi dla Ukrainy?

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2019 21:39
– Rosja pokazuje, że to ona rządzi i będzie narzucała Ukrainie warunki, na których mają być przeprowadzone rozmowy dotyczące okupowanych terenów – powiedziała Olga Popowycz z Fundacji "Nasz Wybór". Skomentowała w ten sposób dekret, jaki podpisał prezydent Rosji Władimir Putin. Do sprawy odniósł się również Michał Potocki z "Dziennika Gazety Prawnej".
Audio
  • 25.04.19 Michał Potocki: celem ostatecznym Rosji jest utrwalenie sytuacji, w której możliwe jest trwałe destabilizowanie sytuacji na Ukrainie.
Władimir Putin
Władimir PutinFoto: Shutterstock

Dokument dotyczy uproszczonego trybu uzyskiwania rosyjskiego obywatelstwa przez mieszkańców tzw. republik ludowych w ukraińskim Donbasie. Pawło Klimkin, minister spraw zagranicznych Ukrainy, określił ten ruch jako kontynuację agresji oraz ingerencję w sprawy wewnętrzne jego kraju.  

– Wołodymyr Zełenski jest odbierany w Moskwie jako słaby polityk, bez odpowiedniego zaplecza, który niezbyt dobrze będzie wyglądał na arenie międzynarodowej. Rosja pokazuje, że to ona rządzi i będzie narzucała Ukrainie warunki, na których mają być przeprowadzone rozmowy dotyczące okupowanych terenów. Następnym krokiem Rosji, po tym jak rozda swoje paszporty, może być wprowadzenie wojska na omawiane tereny. Argumentem miałaby być obrona własnych obywateli. Międzynarodowej społeczności Rosjanie będą tłumaczyli, iż jest to sprawa naturalna, że rosyjscy żołnierze znajdują się w Donbasie – powiedziała Olga Popowycz.  

W dekrecie podpisanym przez Władimira Putina mowa jest o tym, że decyzję podjęto "w celu obrony praw i swobód człowieka i obywatela". Prezydent Rosji powiedział, że zaoferowanie mieszkańcom ukraińskiego Donbasu możliwości uzyskania obywatelstwa Rosji w trybie uproszczonym to "kwestia o charakterze czysto humanitarnym".

Opublikowany na stronie internetowej Kremla dokument głosi, że "osoby stale mieszkające na terytoriach poszczególnych rejonów obwodu donieckiego i ługańskiego mają prawo zwrócić się z wnioskami o nadanie obywatelstwa Federacji Rosyjskiej w trybie uproszczonym".

– Sprawa z paszportami powoduje zamrożenie konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. Ukrainie będzie trudno myśleć o reintegracji Donbasu. Dla Rosjan będzie to również szansa na danie sobie pretekstu do otwartego najazdu, tak jak to było w przypadku Abchazji i Osetii Południowej, gdzie Rosja również rozdawała paszporty, a później wprowadziła swoją armię. To sytuacja, która utrwala również reżim utrzymywany przez rosyjskie służby specjalne działające w Donbasie – stwierdził Michał Potocki z Dziennika

Decyzja o uproszczeniu uzyskiwania obywatelstwa Rosji przez mieszkańców Donbasu zbiega się z zakończeniem na Ukrainie wyborów prezydenckich. Wygrał je showman Wołodymyr Zełenski. Władze Rosji niejednoznacznie wypowiadają się na temat możliwości współpracy z nowym prezydentem Ukrainy i nie składają mu oficjalnych gratulacji.

Audycję "7 dni: Wschód" prowadził Piotr Pogorzelski.

PAP/Polskie Radio 24/db

-------------------------------------

Data emisji: 25.04.2019

Godzina emisji: 20.33

Czytaj także

Rada Bezpieczeństwa ONZ zajmie się paszportami Putina dla Donbasu

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2019 12:22
Rada Bezpieczeństwa ONZ zbierze się w czwartek w związku z decyzją Moskwy o uproszczonym trybie przyznawania rosyjskiego obywatelstwa mieszkańcom ukraińskiego Donbasu - potwierdził rzecznik stałego przedstawicielstwa Ukrainy przy ONZ Ołeh Nikołenko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: Putin chce zakonserwować konflikt w Donbasie na lata

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2019 17:13
- Uproszczony tryb przyznawania paszportów dla mieszkańców Donbasu to kolejny dowód, że Rosji kompletnie nie zależy na pokojowym rozwiązaniu konfliktu. Tymczasem na Zachodzie były w tej kwestii złudzenia - mówi dr Łukasz Jasina (PISM).
rozwiń zwiń