X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Ekspert: Putin chce zakonserwować konflikt w Donbasie na lata

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2019 17:13
- Uproszczony tryb przyznawania paszportów dla mieszkańców Donbasu to kolejny dowód, że Rosji kompletnie nie zależy na pokojowym rozwiązaniu konfliktu. Tymczasem na Zachodzie były w tej kwestii złudzenia - mówi dr Łukasz Jasina (PISM).
Władimir Putin
Władimir PutinFoto: PAP/EPA/ALEXEY NIKOLSKY / SPUTNIK / KREMLIN POOL

Łukasz Jasina (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych) stwierdził, że decyzja prezydenta Władimira Putina niesie z sobą duże ryzyko i nie służy pokojowi w regionie i na świecie.

pu12.jpg
PASZPORTYZACJA DONBASU - PRETEKST DO JAWNEGO UŻYCIA SIŁ ZBROJNYCH ROSJI

 - Ułatwienia dotyczące przyznawania paszportów mieszkańcom tzw. republik ludowych ługańskiej i donieckiej oznaczają zakonserwowanie konfliktu na lata. Jeśli mieszkańcy dostaną rosyjskie paszporty, Rosja nie będzie mogła się wycofać ani podpisać porozumienia z Ukrainą w tej sprawie - mówi.

- Po drugie, porozumienia mińskie nie przewidywały pozostawienia tych terytoriów w obecnym stanie. Rosja łamie zatem ducha umów zawartych z partnerami z Francji i z Niemiec. To kolejny dowód, że Rosji kompletnie nie zależy na pokojowym rozwiązaniu konfliktu w Donbasie - zauważa nasz rozmówca.

Ekspert dodaje, że Putin nieprzypadkowo wybrał moment ataku - na Ukrainie mamy obecnie przesilenie polityczne. Wybrano nowego prezydenta, jednak dotychczasowy będzie sprawował urząd zapewne do początku czerwca. Ten moment wybrała Rosja, by, jak to ujął Łukasz Jasina, polaryzować Ukrainę i testować nowych polityków.  

Jak zauważył ekspert PISM, prezydent elekt Wołodymyr Zełenski wypowiedział się na temat paszportów późno i w dość okrojony sposób, co może wskazywać na to, że ta prezydentura będzie miała pewne problemy komunikacyjne. Z drugiej strony, głos decydujący należy wciąż do urzędującego prezydenta. Jak zauważył analityk PISM, sprawa sukcesji na Ukrainie nie jest wciąż dobrze uregulowana.

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko porównywał obecną sytuację z rozdawaniem rosyjskich paszportów mieszkańcom Abchazji i Osetii Południowej, co zdaniem Łukasza Jasiny jest trafnym ujęciem. I niestety, jak dodał, Rosja lubi wracać do starych sprawdzonych sposobów.  

Czy jednak Zachód zaostrzy sankcje wobec Rosji, tak jak chce ustępujący prezydent Petro Poroszenko? - Rosja zapewne zostanie potępiona, jednak zapewne sankcje nie zostaną wzmocnione - mówi Łukasz Jasina.

Paszportyzacja Donbasu po wyborach

Sprawą rosyjskich paszportów zajmuje się na wniosek strony ukraińskiej Rada Bezpieczeństwa ONZ. Chodzi o dekret Władimira Putina o przyznawaniu mieszkańcom Donbasu rosyjskiego obywatelstwa w trybie uproszczonym, podpisany przez niego 24 kwietnia, tuż po zwycięskich dla Wołodymyra Zełenskiego wyborach prezydenckich.

MSZ Ukrainy oświadczyło, że decyzja Władimira Putina, "paszportyzacja" to eskalacja, dalszy etap agresji Rosji.

Urzędujący prezydent Petro Poroszenko stwierdził, że doszło do zaostrzenia prawa międzynarodowego i należy w odpowiedzi zaostrzyć sankcje przeciwko Rosji. Stwierdził też, że wydawanie paszportów według schematu znanego z Abchazji i Południowej Osetii ma legitymizować militarną obecność Rosji na terenie okupowanego Donbasu.

Zespół prezydenta elekta Wołodymyra Zełenskiego napisał w oświadczeniu, że akt Putina potwierdza po raz kolejny prawdziwe zamiary Rosji - pokazuje "rolę Rosji jako państwa agresora, który prowadzi wojnę przeciwko Ukrainie" i że dekret nie przybliża stron do zawieszenia broni. 

Dekret Putina o uproszczonym trybie przyznawania paszportów mieszkańcom republik ukraińskiej i ługańskiej potępił także Departament Stanu USA i specjalny wysłannik ds. Ukrainy Kurt Volker.

Rozmawiała Agnieszka Marcela Kamińska, PolskieRadio24.pl

Czytaj także

Sondaż o Stalinie. Komentator: trzeba było zapytać wprost, czy usprawiedliwiają kata, który rozstrzeliwał bez sądu

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2019 13:30
Rosyjski komentator i niezależny polityk Jewgienij Rojzman skrytykował Centrum Analityczne Jurija Lewady za sondaż dotyczący Józefa Stalina. Wczoraj rosyjskie media podały, powołując się na wyniki badań socjologicznych, że co najmniej 70 procent Rosjan pozytywnie ocenia historyczną rolę Józefa Stalina, a ponad 50 procent "interesem państwa” usprawiedliwia stalinowskie represje i mordy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Na Białorusi może być piąty, szósty czy siódmy cmentarz katyński"

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2019 15:20
- Ciągle zbieramy informacje o osobach, które zaginęły na obszarze obecnej Białorusi i padły ofiarą zbrodni katyńskiej - mówi portalowi PolskieRadio24.pl dr Maciej Wyrwa, autor książki o białoruskiej liście katyńskiej. Dodaje, że szukamy nie tylko symbolicznego piątego cmentarza, ale też prawdopodobnie kilku kolejnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rada Bezpieczeństwa ONZ zajmie się paszportami Putina dla Donbasu

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2019 12:22
Rada Bezpieczeństwa ONZ zbierze się w czwartek w związku z decyzją Moskwy o uproszczonym trybie przyznawania rosyjskiego obywatelstwa mieszkańcom ukraińskiego Donbasu - potwierdził rzecznik stałego przedstawicielstwa Ukrainy przy ONZ Ołeh Nikołenko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: paszporty Rosji w Donbasie to pretekst do otwartej agresji

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2019 13:20
- Rosja nie ustaje w wysiłkach, by włączyć Ukrainę w strefę swoich wpływów. Decyzja Władimira Putina o paszportyzacji Donbasu da Moskwie pretekst do otwartego, jawnego wykorzystania sił zbrojnych na terytorium Ukrainy w ”obronie rosyjskich obywateli” – komentuje ukraiński ekspert Maksym Khyłko dla portalu PolskieRadio24.pl.
rozwiń zwiń