X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Konrad Szymański: europejscy przywódcy podkreślili, że musimy odbudować katedrę jako Europejczycy i chrześcijanie

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2019 09:40
– Pożar katedry Notre Dame w Paryżu pokazał, jak bardzo potrzebny jest nam dom kultury chrześcijańskiej. Na tym można zbudować coś wielkiego na przyszłość – powiedział w "Salonie politycznym Trójki" Konrad Szymański, wiceminister spraw zagranicznych.
Audio
  • Konrad Szymański o pożarze katedry Notre Dame, budżecie UE i dyskusji na temat euro w Polsce (Salon polityczny Trójki)

Ogień w katedrze zauważono w poniedziałek ok. godz. 18.50. Szybko zaczął trawić obiekt, już godzinę później zawaliła się iglica. Z pożarem – ugaszono go nad ranem – walczyło ponad 400 strażaków. Choć szczęśliwie udało się uratować wiele bezcennych przedmiotów, m.in. koronę cierniową Jezusa czy tunikę św. Ludwika, to świątynię czeka wielka odbudowa. W tym celu rozpoczęła się zbiórka funduszy, a jedną z pierwszych osób, które zadeklarowały wsparcie, jest Francois-Henri Pinault. Najbogatszy Francuz zapowiedział przeznaczenie 100 mln euro na odnowę obiektu.

– Obecny widok Notre Dame jest straszny, ale to, co się stało, przynosi też przemyślenia optymistyczne na przyszłość. Zobaczyliśmy niezwykle silną, autentyczną reakcję Francuzów na tę sytuację, a przywódcy krajów Europy również zareagowali jednoznacznie. Podkreślili, że musimy odbudować katedrę jako Europejczycy i jako chrześcijanie – powiedział Konrad Szymański.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Wiceminister spraw zagranicznych zaznaczył, że zdarzenie uświadomiło nam, jakie są korzenie religijne Europy. – Pożar katedry Notre Dame w Paryżu pokazał, jak bardzo potrzebny jest nam dom kultury chrześcijańskiej. Myślę, że na tym można zbudować coś wielkiego na przyszłość – stwierdził.

Konrad Szymański podkreślił też, że Unia Europejska powinna instytucjonalnie zaangażować się w odbudowę obiektu i stworzyć w tym celu specjalny fundusz. – Dlatego, że ma do tego odpowiednie instrumenty. Jestem przekonany, że łatwo da się w tym wypadku pokonać materialne przeszkody. Sądzę, że pokonają je z łatwością duch i prawdziwa, głęboka europejska solidarność – zaznaczył.

Gość audycji zadeklarował, że polski rząd podejmie inicjatywę w tym zakresie. – Rząd będzie o tym rozmawiał. Mamy swoje doświadczenia w odbudowie i konserwacji zabytków, więc myślę, że możemy tutaj wiele zaoferować. Francja może być pewna nie tylko uczuciowej i kulturowej solidarności, ale także gotowości do niesienia konkretnej pomocy. Chcemy pokazać, że jesteśmy bardzo przywiązani do symbolu europejskiego chrześcijaństwa – powiedział Konrad Szymański.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, w której była mowa m.in. o budżecie UE i dyskusji na temat euro w Polsce.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Konrad Szymański (wiceminister spraw zagranicznych)
Data emisji: 16.04.2019
Godzina emisji: 8.13

bb/ml

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak