X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Dr Agnieszka Bryc: musimy dozbrajać armię i mieć najlepszy sprzęt

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2019 20:20
– Dobrze by było, zwłaszcza w warunkach dynamicznego środowiska bezpieczeństwa i narastających niepokojów z różnych stron, żeby Polska także, oprócz F-16, miała te słynne, niewykrywalne F-35 – powiedziała na antenie PR24 dr Agnieszka Bryc (Uniwersytet Mikołaja Kopernika).
Audio
  • 5.04.19 Dr Agnieszka Bryc: żeby utrzymać jakość naszej armii, trzeba ją dozbrajać
F-35
F-35Foto: U.S. Marine Corps photo by Lance Cpl. Becky Calhoun/Released

Rząd USA rozważa możliwość sprzedaży myśliwców F-35 pięciu krajom sojuszniczym: Polsce, Rumunii, Grecji, Hiszpanii i Singapurowi. Taką informację przekazał Izbie Reprezentantów Kongresu przedstawiciel Departamentu Obrony wiceadmirał Mathias Winter. W pisemnym raporcie przesłanym Izbie Winter podkreślił, że rząd USA odpowie na wszelkie oficjalne wnioski dotyczące informacji o myśliwcach F-35 i warunkach ich zakupu. 

Według Agnieszki Bryc informacja ta to "pod względem strategicznym bardzo dobra wiadomość". Jak powiedziała "powinniśmy trzymać kciuki", żeby ta "możliwością sprzedaży" stała się "sprzedażą". Według ekspertki z UMK, "jeżeli faktycznie zostałaby zrealizowana operacja poszerzenia sprzedaży, Polska awansowałaby do grona tych państw sojuszniczych Stanów Zjednoczonych, które są najbliżej Amerykanów". Zaznaczyła, że np. "potęga Izraela w powietrzu opiera się na F-35". 

Dr Agnieszka Bryc zaznaczyła jednak, że same środki MON nie wystarczą na ten zakup.  – Budżet MON, pomimo tego, że jest imponujący, jest jednak ograniczony. Jeżeli chwalimy się na arenie międzynarodowej, zwłaszcza wśród naszych partnerów NATO, ze spełniamy wymóg przeznaczenia na obronność 2 procent PKB, to jednak trzeba powiedzieć, że większość z tego idzie na utrzymanie:pensje, emerytury (…). De facto na obronność wydajemy znacznie mniej - powiedziała.

- Żeby utrzymać w dzisiejszej sytuacji międzynarodowej jakość polskiej armii, to jednak trzeba ją dozbrajać. Nie stać nas na sprzęt drugiej, trzeciej i czwartej kategorii. Musi być najlepszy - powiedziała dr Agnieszka Bryc na antenie PR24.

Podczas ostatniego szczytu NATO widoczne były napięcia między USA a Turcją. Chodzi między innymi o zakup rosyjskich rakiet przez Ankarę. - Turcja staje się czynnikiem ryzyka w Sojuszu Północnoatlantyckim, ponieważ jest tym państwem, które zanadto niepokojąco zbliża się do Rosji - oceniła gość PR24.

Magazyn "Świat w Powiększeniu" prowadził Paweł Lekki.

Polskie Radio 24/msze, PAP

----------------------------------

Data emisji: 5.04.2019

Godzina emisji: 19.47

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ekspert: gotowość wojsk NATO i ich wyposażenie mają duże znaczenie

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2019 18:16
- Amerykanie zwracają uwagę, że nie tylko wskaźniki finansowe mają znaczenie, ale także gotowość sił zbrojnych NATO, ich wyposażenie - powiedział Marek Świerczyński, starszy analityk ds. bezpieczeństwa z Polityka Insight.
rozwiń zwiń

Czytaj także

70. rocznica powstania NATO. Jakie wzywania stoją przed Sojuszem?

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2019 20:13
– Pytanie, czy Sojusz Północnoatlantycki powinien jedynie bronić się, czy może w jakimś wymiarze mógłby przejść do ofensywy, nie militarnej, ale politycznej przeciwko Rosji – zastanawiał się Łukasz Kulesa, ekspert ds. bezpieczeństwa z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. W Waszyngtonie trwają obchody 70. rocznicy powstania NATO.
rozwiń zwiń