X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Japonia protestuje przeciwko rosyjskim planom ćwiczeń wojskowych koło spornej wyspy

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2019 09:50
Japonia przekazała Rosji protest w związku z jej planami przeprowadzenia ćwiczeń wojskowych na wodach w pobliżu jednej z czterech wysp, o które oba kraje toczą spór terytorialny – poinformował w czwartek rzecznik japońskiego rządu Yoshihide Suga. 
Flaga Japonii
Flaga JaponiiFoto: Shutterstock

Moskwa poinformowała Tokio o tych planach we wtorek i jeszcze tego samego dnia japońska dyplomacja przeciwko nim zaprotestowała – powiedział Suga. Ocenił, że planowane ćwiczenia są "niemożliwe do zaakceptowania, gdyż prowadziłyby do zwiększenia obecności wojskowej Rosji” w rejonie spornych wysp. 

Według japońskiego MSZ ćwiczenia miały się rozpocząć w czwartek w pobliżu wyspy Kunaszyr, jednej z wysp archipelagu nazywanego przez Rosjan Kurylami Południowymi, a przez Japończyków – Terytoriami Północnymi. Japońskie władze nie potwierdziły jak dotąd, czy ćwiczenia się rozpoczęły – podała japońska agencja Kyodo. 

Japonia chce zwrotu wysp

Tokio domaga się zwrotu czterech wysp, które wojska sowieckie zajęły wraz z całym archipelagiem Kuryli latem 1945 roku, tuż po kapitulacji Japonii w drugiej wojnie światowej. Z powodu tego sporu Rosja i Japonia do dziś nie podpisały formalnego układu pokojowego. 

Według japońskiego MSZ Moskwa zapowiedziała, że ćwiczenia potrwają przez siedem dni, z wyjątkiem weekendu. Rosjanie mieli poprosić, by łodzie rybackie opuściły obszar. 

Kyodo przypomina, że niecały miesiąc temu Rosja przeprowadziła ćwiczenia wojskowe na wyspach Kunaszyr i Iturup – kolejnej z czterech spornych wysp. Uczestniczyło w nich 500 żołnierzy, w tym jednostki artylerii. 

Według japońskiej agencji zwiększona obecność wojskowa Rosji w regionie ma na celu uzyskanie przewagi w negocjacjach dotyczących układu pokojowego. Suga zapewnił, że premier Japonii Shinzo Abe będzie "w dalszym ciągu dążył do rozwiązania sporu terytorialnego i podpisania układu pokojowego”. 

We wrześniu 2018 roku prezydent Rosji Władimir Putin zaproponował, aby oba kraje zawarły pokój „bez żadnych warunków wstępnych” jeszcze w tymże roku, ale Abe odrzucił tę ofertę, twierdząc, że najpierw należy rozwiązać kwestię wysp. Abe zapewnił jednak Putina, że jeśli wyspy zostaną zwrócone, nie będą na nich rozmieszczone wojska USA, które są sojusznikiem Japonii. 

Andrzej Borowiak (PAP)  / agkm


Czytaj także

Rozmowy szefów dyplomacji i ministrów obrony Rosji i Japonii

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2017 06:38
W Tokio rozpoczęły się w poniedziałek rozmowy ministrów spraw zagranicznych i obrony Rosji i Japonii poświęcone głównie bezpieczeństwu rejonu Dalekiego Wschodu i sporu wokół archipelagu wysp Kuryli Południowych, nazywanych w Japonii Terytoriami Północnymi.
rozwiń zwiń