X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Jacek Czaputowicz w Waszyngtonie: Polska podziela przedstawioną przez szefa NATO ocenę zagrożenia, jakie stanowi Rosja

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2019 08:49
Szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz, przebywający w Waszyngtonie na sesji ministerialnej z okazji 70. rocznicy powstania NATO, wysoko ocenił środowe wystąpienie sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga przed połączonymi izbami Kongresu USA. - Było to bardzo dobre wystąpienie, podkreślające, że NATO ma znaczenie nie tylko dla Europy, ale także Stanów Zjednoczonych - powiedział szef polskiej dyplomacji. 
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg
Sekretarz generalny NATO Jens StoltenbergFoto: PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS

W rozmowie z korespondentami polskich mediów minister Czaputowicz podkreślił, że sekretarz generalny NATO był pierwszym szefem międzynarodowej organizacji, który dostąpił zaszczytu wystąpienia na wspólnej sesji obu izb amerykańskiego parlamentu.

Czytaj więcej
msz-1200.jpg
Jacek Czaputowicz: NATO umożliwia rozwój demokracji i wolności w Europie Środkowo-Wschodniej

- Było to bardzo dobre wystąpienie, podkreślające, że NATO ma znaczenie nie tylko dla Europy, ale także Stanów Zjednoczonych - powiedział szef polskiej dyplomacji. Jacek Czaputowicz podkreślił, że Polska "podziela przedstawioną przez Stoltenberga ocenę zagrożenia, jakie stanowi Rosja".

Wyzwania stojące przed NATO będą tematem czwartkowej sesji obrad plenarnych Rady Północnoatlantyckiej, głównego organu decyzyjnego Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Obok zagrożeń ze strony Rosji, wśród innych tematów obrad Rady Północnoatlantyckiej minister Czaputowicz wymienił zagadnienia bezpieczeństwa w rejonie Morza Czarnego oraz walkę z terroryzmem, w tym likwidację pozostałości Państwa Islamskiego (IS).

Zerwanie układu o INF nie utrudnia zwiększania obecności USA w Polsce

Szef polskiej dyplomacji, odpowiadając na pytanie, czy zerwanie przez Stany Zjednoczone układu INF o likwidacji rakiet krótkiego i średniego zasięgu utrudnia polskie starania o zwiększenie amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce, odparł, że "sprawy te nie mają bezpośredniego związku".

Układ INF o likwidacji wystrzeliwanych z wyrzutni naziemnych pocisków balistycznych i pocisków manewrujących pośredniego (IRBM) i średniego zasięgu (MRBM) został podpisany w grudniu 1987 roku w Waszyngtonie przez ówczesnego prezydenta Stanów Zjednoczonych Ronalda Reagana i przywódcę ZSRR Michaiła Gorbaczowa. 1 lutego USA oficjalnie zawiesiły przestrzeganie tego układu, a dzień później identyczną decyzję podjęły władze na Kremlu.

- Samo zawieszenie traktatu czy też wycofanie się Stanów Zjednoczonych powoduje, że przestaje on działać, ale widzimy, kto jest za to odpowiedzialny - Rosja, która złamała już ten traktat i łamie ten traktat. Mówił o tym sekretarz generalny NATO i musi być jakaś zdecydowana odpowiedź Sojuszu. (…) To na pewno nie ma związku z obecnością amerykańską u nas, w Polsce. Oczekujemy zwiększenia obecności amerykańskiej. Na pewno ten wymiar współpracy wielostronnej w obrębie NATO, a także wymiar współpracy dwustronnej ze Stanami Zjednoczonymi w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony dobrze wygląda - wyjaśnił minister Jacek Czaputowicz.

Przyszłość NATO

W pierwszym dniu spotkania ministrów spraw zagranicznych 29 państw członkowskich NATO szef polskiej dyplomacji wziął udział w sesjach poświęconych przyszłości Sojuszu Atlantyckiego zorganizowanych przez prywatne ośrodki politologiczne, m.in. Center for European Policy Analyses (CEPA), oraz we wspólnej konferencji zorganizowanej przez German Marshall Fund of the United States razem z innymi ośrodkami doradczymi.

Czytaj więcej
nato free 16.jpg
Ekspert: widzimy powrót Amerykanów do naszej części Europy

Sesja CEPA, jedynego ośrodka politologicznego w Waszyngtonie skupiającego się na zagadnieniach dotyczących dawnych komunistycznych państw Europy Środkowo-Wschodniej, była poświęcona roli, jaką w działalności NATO odgrywają państwa takie jak Polska, Węgry i Czechy, które do NATO zostały przyjęte 20 lat temu.

Korzystając z pobytu w stolicy USA, minister Czaputowicz spotkał się także ze specjalnym amerykańskim wysłannikiem ds. Ukrainy, ambasadorem Kurtem Volkerem oraz specjalnym wysłannikiem USA ds. Iranu Brianem Hookiem.

Rozmowa z ambasadorem Volkerem poświęcona była sytuacji na Ukrainie przed drugą turą wyborów prezydenckich w tym kraju. Czaputowicz i Volker poruszyli także kwestię "międzynarodowego wsparcia suwerenności Ukrainy".

Spotkanie z Brianem Hookiem dotyczyło sytuacji na Bliskim Wschodzie w kontekście "procesu warszawskiego". - To, co zaczęliśmy podczas konferencji w Warszawie Bliskiego Wschodu w lutym, będziemy kontynuować ze Stanami Zjednoczonymi - poinformował szef polskiej dyplomacji.

W środę wieczorem czasu miejscowego minister Czaputowicz wraz z 28 ministrami państw członkowskich NATO był gościem szefa amerykańskiej dyplomacji Mike'a Pompeo podczas przyjęcia wydanego z okazji 70. rocznicy powstania NATO. Przyjęcie zostało wydane w siedzibie Departamentu Stanu, w audytorium im. Andrew W. Mellona, w tej samej sali, w której 4 kwietnia 1949 roku przedstawiciele 12 pierwotnych państw założycielskich Paktu Północnoatlantyckiego podpisali Traktat.

Oryginalny tekst Traktatu Północnoatlantyckiego, przechowywany w Narodowych Archiwach Stanów Zjednoczonych, został wystawiony podczas przyjęcia z okazji 70. rocznicy powstania NATO na widok publiczny.

jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szef MSZ na posiedzeniu RB ONZ: Polska przywiązuje szczególną wagę do ochrony cywilów

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2019 08:10
Promocja i poszanowanie międzynarodowego prawa humanitarnego były przedmiotem poniedziałkowego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ. Biorący w nim udział szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz zwrócił uwagę, że Polska przywiązuje szczególną wagę do ochrony cywilów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef MSZ w Radzie Bezpieczeństwa ONZ: wzmocnić skuteczność traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2019 23:30
- Traktat o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT) jest podstawowym dokumentem zobowiązującym do kontynuowania negocjacji w sprawie rozbrojenia jądrowego. Jego skuteczność musi zostać wzmocniona – mówił we wtorek na forum RB ONZ minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.
rozwiń zwiń