Rumunia: w Braszowie otwarto nowy konsulat honorowy RP

2019-03-29, 17:33

Rumunia: w Braszowie otwarto nowy konsulat honorowy RP
Braszów w Rumunii. Foto: dnovac / pixabay

Polska ma nową placówkę konsularną w rumuńskiej Transylwanii. W mieście Braszów otwarto polski konsulat honorowy. To pierwsza tego typu placówka w Rumunii i 230. na całym świecie.

Posłuchaj

Nowy konsulat honorowy RP. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Miasto Braszów znajduje się w centrum znanej z powieści o hrabim Drakuli Transylwanii. Jest to region turystyczny do którego przyjeżdża także wielu Polaków. Nowy konsulat honorowy ma służyć im pomocą, ale ma także pomagać w nawiązywaniu kontaktów gospodarczych firm z Polski i Rumunii. - Mam cel, żeby sprowadzić tutaj do Rumunii biznes z Polski. On jest już dość dobrze rozwinięty, jest już dużo firm z Polski, ale jeszcze dużo ludzi nie orientuje się. Znam Rumunię i widzę, że tutaj Polacy mogą zainwestować - mówi Polskiemu Radiu Janusz Szaliński, który od dzisiaj będzie polskim konsulem honorowym w Braszowie.

Nowa placówka będzie swym zasięgiem obejmować osiem rumuńskich województw. Polska ma na całym świecie 230 takich konsulatów. Konsulami honorowymi są zazwyczaj Polacy, którzy od lat mieszkają w danym miejscu bądź obcokrajowcy, którzy mają silne związki z Polską.

Jak mówi dyrektor departamentu konsularnego ministerstwa spraw zagranicznych Bartosz Grodecki, konsul honorowy nie pobiera za swoją pracę wynagrodzenia. - Jest to funkcja prestiżowa, honorowa i jest to funkcja uzupełniająca w stosunku do tej misji zawodowej czyli ambasady bądź konsula zawodowego. W krajach gdzie mamy wzmożony ruch turystyczny taka osoba konsula honorowego jest bardzo pomocna. Polak, który jest w kłopotach może zawsze się skontaktować z konsulem honorowym i nawet jeśli on nie ma tytułu do tego, żeby wydać dokument podróży, to zawsze jest w stanie pomóc w kontakcie z władzami miejscowymi, bo niejednokrotnie oni posługują się miejscowym językiem i znają lokalne uwarunkowania - dodaje Bartosz Grodecki.

Konsul honorowy nie ma uprawnień do wydawania dokumentów państwowych. Pierwsze polskie konsulaty honorowe na świecie powstały w 20-leciu międzywojennym. W czasie II wojny światowej zniknęły i zostały przywrócone w latach 80. ubiegłego stulecia.

msze

Polecane

Wróć do strony głównej