X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

PE ostrzega przed brakiem niezależności sądów oraz korupcją na Malcie i na Słowacji

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2019 21:11
 - Parlament Europejski ostrzegł w przyjętej w czwartek rezolucji przed brakiem niezależności sądów i korupcją na Malcie i na Słowacji. Europosłowie wskazują w rezolucji na poważne braki w zakresie praworządności w tych krajach. 
Parlament Europejski
Parlament EuropejskiFoto: Shutterstock/Bangkruayan

PE przegłosował w czwartek 398 głosami, przy 85 głosach przeciw i 69 wstrzymujących się, rezolucję podsumowującą wnioski grupy roboczej ds. monitorowania praworządności przy Komisji Wolności Obywatelskich PE, powołanej zwłaszcza dla oceny sytuacji na Malcie i na Słowacji w następstwie zabójstw dziennikarzy Daphne Caruany Galizii i Jana Kuciaka oraz jego narzeczonej Martiny Kusznirovej. 

Izba potępiła "ciągłe wysiłki coraz większej liczby rządów państw członkowskich UE zmierzające do osłabienia praworządności, podziału władzy i niezależności sądownictwa". W tekście podkreślono, że zabójstwa Galizii na Malcie i Kuciaka oraz Kusznirovej na Słowacji, a także zabójstwo Wiktorii Marinowej w Bułgarii wstrząsnęły dziennikarzami w całej UE. W rezolucji europosłowie wskazują, że silna demokracja oparta na rządach prawa nie może funkcjonować bez silnych i niezależnych mediów. 

Deputowani wzywają instytucje UE i państwa członkowskie do zainicjowania niezależnego międzynarodowego dochodzenia publicznego w sprawie zabójstwa Galizii oraz domniemanych przypadków korupcji, przestępstw finansowych, prania pieniędzy, oszustw i uchylania się od płacenia podatków, które dotyczą wysokich rangą maltańskich urzędników publicznych, obecnych i byłych. 

Kwestia Panama Papers

Europosłowie domagają się również zbadania afery Panama Papers i powiązań między firmą 17 Black z Dubaju a ministrem turystyki Malty Konradem Mizzim, byłym ministrem ds. energii i szefem kancelarii premiera Malty. 

PE chce, aby systemy, które pozwalają cudzoziemcom na uzyskanie prawa pobytu lub obywatelstwa na Malcie w zamian za inwestycje, zostały zlikwidowane, ponieważ stanowią "poważne ryzyko" w walce z praniem pieniędzy i są "faktyczną sprzedażą obywatelstwa UE". 

Europosłowie z zadowoleniem przyjmują zarzuty wysunięte przez władze słowackie przeciwko domniemanemu inicjatorowi zabójstw Kuciaka i Kusznirovej i wzywają do kontynuowania dochodzenia zarówno na szczeblu krajowym, jak i międzynarodowym, wszelkimi dostępnymi środkami. Ich zdaniem wszystkie aspekty sprawy powinny być w pełni zbadane, w tym wszelkie możliwe powiązania polityczne. 

Rezolucja wyraża zaniepokojenie zarzutami o korupcję, konflikty interesów, bezkarność w kręgach władzy na Słowacji. Ostrzega także przed upolitycznieniem i brakiem przejrzystości w procesach obsadzania takich stanowisk jak szef policji. 

"Europejska presja i współpraca mogą prowadzić do rezultatów. Istnieją na to dowody: dzięki współpracy z Europolem Słowacy mogli aresztować podejrzanych o zabójstwo Jana Kuciaka i Martiny Kusznirovej, a ze względu na presję UE rząd maltański powoli podejmuje działania mające na celu modernizację problematycznych przepisów" - powiedziała w czwartek europosłanka Sophie in ‘t Veld (ALDE), która jest szefową grupy roboczej ds. monitorowania praworządności w UE. 

Odwołanie do Węgier i Polski

W rezolucji znalazło się też odwołanie do Polski i Węgier, wobec których prowadzone są w Radzie UE procedury z art. 7 traktatu dotyczące praworządności. 

PE wzywa, aby Rada UE przeanalizowała wszelkie wnioski Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiej w sprawie postępowań o naruszenie unijnego prawa i procedury art. 7 traktatu i podjęła odpowiednie działania, "w szczególności aby podjęła szybkie działania w oparciu o uzasadniony wniosek Komisji z dnia 20 grudnia 2017 r. w sprawie Polski, a także włączyła kwestię sytuacji na Węgrzech do porządku obrad Rady jako priorytetową" 

Europosłowie domagają się też, aby Rada UE informowała PE o wszystkich etapach procedur oraz zaprosiła europarlament do przedstawienia Radzie UE wniosku (w sprawie procedury art. 7 traktatu) dotyczącego Węgier. 

Przyjęta rezolucja ma charakter niewiążący. 

msze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak