more_horiz
Wiadomości

Konrad Szymański: przesunięcie daty brexitu może być pomocne

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2019 19:55
Wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański uważa, że przesunięcie daty brexitu może być pomocne. Skomentował w ten sposób decyzję brytyjskich posłów, którzy opowiedzieli się za przełożeniem planowanego na 29 marca wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Teraz rząd w Londynie zwróci z taką prośbą do 27-mki. 
Konrad Szymański uważa, że przesunięcie daty brexitu może być pomocne
Konrad Szymański uważa, że przesunięcie daty brexitu może być pomocneFoto: PAP/EPA/ANDY RAIN

brexit 1200 pap.jpg
Brexit. Brytyjska Izba Gmin podjęła decyzję ws. drugiego referendum

"Polska konstruktywnie przeanalizuje brytyjski wniosek o przesunięcie daty brexitu wraz z jego uzasadnieniem" - napisał wiceszef MSZ w krótkim oświadczeniu przesłanym brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej. 

Wiceminister podkreślił, że bezumowny, chaotyczny brexit zatruje relacje polityczne Wielkiej Brytanii z Unią Europejską. - Dlatego jestem przekonany, że wszyscy - w Brukseli i w Londynie - powinniśmy zrobić co w naszej mocy, by tego szkodliwego scenariusza uniknąć. Przesunięcie daty brexitu może być tu pomocne - ocenił wiceminister Konrad Szymański.

Dodał, że brexit bez umowy oznacza straty dla gospodarki brytyjskiej, ale jest też szkodliwy dla interesów gospodarczych Unii Europejskiej.

Rzecznik Komisji Europejskiej przypomniał, że do przedłużenia terminu brexitu potrzebna jest jednomyślna zgoda 27 krajów. Margaritis Schinas skomentował w ten sposób decyzję brytyjskich posłów dotyczącą opóźnienia terminu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii.

Zapowiedział, że przywódcy 27-mki rozważą wniosek Londynu, uwzględniając przede wszystkim konieczność zapewnienia funkcjonowania unijnych instytucji. Unijne kraje wezmą taż pod uwagę powód ewentualnego opóźnienia brexitu oraz to, jak długie miałoby być. 

dn

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Konrad Szymański: umowa brexitowa w pełni realizuje oczekiwania Polski

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2018 14:46
- Umowa brexitowa w pełni realizuje oczekiwania Polski - ocenił wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielka Brytania: Izba Gmin poparła próbę opóźnienia brexitu

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2019 19:09
Brytyjska Izba Gmin przyjęła rządową uchwałę otwierającą drogę do opóźnienia brexitu co najmniej do 30 czerwca br. w razie przyjęcia umowy wyjścia z UE lub nawet dłuższego, jeśli parlament nie poprze żadnego porozumienia ze Wspólnotą.
rozwiń zwiń