more_horiz
Wiadomości

Raport NATO: Polska wśród sześciu krajów Europy wydających najwięcej na obronność

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2019 16:04
Polska oraz pięć innych krajów europejskich - Estonia, Grecja, Łotwa, Litwa i Wielka Brytania - osiągnęły w 2018 roku wyznaczony przez Sojusz Północnoatlantycki cel 2 proc. PKB wydatków na obronność - wynika z opublikowanego w czwartek rocznego raportu NATO.
Audio
  • NATO: sześć krajów płaci wystarczająco dużo na obronność. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
Ćwiczenia wojsk NATO
Ćwiczenia wojsk NATOFoto: nato.int

Dokument został zaprezentowany przez sekretarza generalnego Sojuszu Jensa Stoltenberga na konferencji w Brukseli. Wynika z niego, że coraz więcej krajów europejskich należących do NATO zwiększa środki przeznaczane na obronność, ale wiele z nich nadal nie spełnia celu 2 proc. PKB.

NATO 1200.jpg
20 lat Polski w NATO - analizy, zdjęcia, wyjątkowe rozmowy

Z danych NATO wynika, że w 2018 roku Polska wydała na obronność 2,05 proc. PKB.

Europejscy sojusznicy osiągnęli średni poziom wydatków na poziomie 1,51 proc. PKB. To najwyższy poziom od pięciu lat.

Niemcy zainwestowały w obronę 1,23 proc. swojego PKB. To stawia ten kraj, największą gospodarkę Europy, na końcu tabeli NATO, znacznie poniżej Stanów Zjednoczonych, które zainwestowały 3,39 proc. PKB.

Portal PolskieRadio24.pl przygotował serwis specjalny "20 lat Polski w NATO". Są tam informacje o działaniach, które Polska podjęła w ramach uczestnictwa w Sojuszu Północnoatlantyckim, a także infografiki, materiały wideo, nagrania z archiwum Polskiego Radia i zdjęcia.

mr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mariusz Błaszczak: jesteśmy jednym z liderów NATO i kształtujemy jego oblicze

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2019 21:32
W ramach obchodów 20. rocznicy wejścia Polski, Czech i Węgier do NATO oraz 15. rocznicy dołączenia do nich Słowacji odbyły się we wtorek w Pradze konsultacje przedstawicieli resortów obrony i spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej. 
rozwiń zwiń