X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Ekspert: Mike Pompeo jest chyba szefem MSZ w imieniu Izraela

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2019 21:33
- Najbardziej kuriozalna była wypowiedź Mike’a Pompeo, który wstawił się nie wiadomo w czyim imieniu, mówiąc o restytucji mienia prywatnego żydowskiego. To jest kuriozalne, bo on chyba jest ministrem spraw zagranicznych w imieniu Izraela – powiedział w Polskim Radiu 24 Artur Wróblewski, amerykanista z Uczelni Łazarskiego. Gościem audycji był także Wojciech Przybylski, redaktor naczelny "Visegrad Insight".
Audio
  • 19.02.19 Kontrapunkt: Artur Wróblewski i Wojciech Przybylski
Sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych Mike Pompeo
Sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych Mike PompeoFoto: PAP/Paweł Supernak

Po konferencji bliskowschodniej stosunki między Polską a Izraelem zrobiły się napięte. Sekretarz stanu USA Mike Pompeo na konferencji prasowej w Warszawie powiedział m.in.: "Namawiam moich polskich kolegów, aby poczynili postępy w zakresie kompleksowego ustawodawstwa dotyczącego restytucji mienia prywatnego osób, które utraciły nieruchomości w dobie Holokaustu".

Z kolei Israel Katz, p.o ministra spraw zagranicznych Izraela stwierdził, że "Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki". Wcześniej dziennik "Jerusalem Post" poinformował, że podczas pobytu w Warszawie premier Izraela Benjamin Netanjahu powiedział, iż Polacy kolaborowali z Niemcami w Holokauście. Po reakcji premiera Mateusza Morawieckiego szczyt Grupy Wyszehradzkiej, który miał się odbyć w Izraelu, został odwołany. Pomimo to, przedstawiciele pozostałych państw Grupy – Czech, Słowacji i Węgier nie zrezygnowali z wyjazdu do Izraela. Zamiast szczytu miały się odbyć spotkania dwustronne.

- To co się stało jest konsekwencją przyjętej linii w polityce zagranicznej, którą polski rząd rozpoczął w 2015 roku. Po pierwsze, oddając przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej Węgrom, formalnie ustawiając się w pozycji pod Viktora Orbana. Druga kwestia to błędy dotyczące uchwalenia nowelizacji ustawy o IPN i późniejsze zamieszanie, które się z tym wiązało na liniach dyplomatycznych amerykańskich i izraelskich. Osłabiło ono nasze pozycje przy negocjowaniu czy wysyłaniu sygnałów, które mogłyby dać nam jakieś korzyści z organizacji konferencji bliskowschodniej – powiedział w Polskim Radiu 24 Wojciech Przybylski.

Zdaniem Artura Wróblewskiego "trudno było przewidzieć, że tak potoczą się wypadki". - Natomiast wszystko się zaczęło od tego, że Polska organizowała konferencję w sprawie bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. W moim przekonaniu to był sukces. Ale została zrobiona wielka afera wokół słów Benjamina Netanjahu. Daliśmy się też trochę sprowokować przez niechętnych nam dziennikarzy. Najbardziej kuriozalna była wypowiedź Mike’a Pompeo, który wstawił się nie wiadomo w czyim imieniu – obywateli nieamerykańskich - mówiąc o restytucji mienia prywatnego żydowskiego. To jest kuriozalne, bo on chyba w imieniu Izraela jest ministrem spraw zagranicznych. My już wszystko zapłaciliśmy obywatelom amerykańskim za mienie znacjonalizowane, w tym również obywatelom amerykańskim żydowskiego pochodzenia – podkreślił amerykanista.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Paweł Lekki.

Polskie Radio 24/bartos

--------------------------

Data emisji: 19.02.2019

Godzina emisji: 20.35

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy sprawę restytucji mienia obywateli amerykańskich powinniśmy uznać za zamkniętą?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2019 13:15
Czego oczekują Amerykanie? Czym jest ustawa Just Act 447? Czy jesteśmy do czegoś zobowiązani?
rozwiń zwiń