more_horiz
Wiadomości

Chińskie władze zaostrzają kontrole nad zagranicznymi mapami. Drukowanie za zgodą władz

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2019 17:09
Chińskie władze zaostrzają kontrolę nad mapami, w szczególności drukowanymi w Chinach na zamówienie zagranicznych wydawnictw. Na druk każdej mapy geograficznej będzie potrzebna zgoda lokalnych władz. Te zaś mają sprawdzać, czy dane na mapach są zgodne z chińską polityką w zakresie geografii. 
Audio
  • Chiny: zagraniczne mapy pod szczególnym nadzorem. Relacja Tomasza Sajewicza (IAR)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Ilona Bradacova / Shutterstock

Chińskie władze w ostatnich latach w sposób coraz ostrzejszy zaczęły egzekwować od zagranicznych podmiotów kwestie związane z polityką Pekinu w zakresie geografii. Zagraniczne firmy i linie lotnicze obecne w Chinach musiały dostosować się do chińskich żądań wyłączenia Tajwanu jako osobnego podmiotu i umieszczania wyspy jako części Chińskiej Republiki Ludowej.

Tym razem władze zaostrzają kontrolę wydawnictw zawierających mapy. W szczególności dotyczy to publikacji jedynie drukowanych w Chinach, a sprzedawanych na innych rynkach. Zawarte w nich mapy muszą być zgodne z tym, w jaki sposób kwestie geograficzne postrzegają chińskie władze. W szczególności chodzi o umieszczanie Tajwanu oraz spornych terytoriów na morzach Wschodniochińskim i Południowochińskim jako części Chin.

mt

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Chiny zrobią z Hongkongiem co będą chciały"

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2017 15:44
Prezydent Chin Xi Jinping od czwartku przebywał w Hongkongu, gdzie brał udział w uroczystościach 20. rocznicy przekazania tej byłej brytyjskiej kolonii Chinom. Jak dziś wyglądają relacje tego miasta z Pekinem?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stany Zjednoczone, Japonia i Australia chcą zrównoważenia chińskich wpływów w Azji

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2018 14:24
Stany Zjednoczone, Japonia i Australia uzgodniły wspólne inwestycje w rejonie Pacyfiku i Azji. Pieniądze przeznaczone na pomoc dla krajów uboższych mają wspomóc sektor energetyczny, rozwój nowych technologii a także doinwestować miejscową infrastrukturę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia krwią pisana. Chiny w 2019 roku zmierzą się z własną przeszłością

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2019 10:49
Na rok 2019 przypada w Chinach szereg wrażliwych politycznie rocznic. Część z nich będzie oficjalnie świętowana, ale o niektórych Komunistyczna Partia Chin (KPCh) wolałaby nie mówić. Eksperci spodziewają się zaostrzenia środków kontroli nad społeczeństwem.
rozwiń zwiń