more_horiz
Wiadomości

Ekspert: stolice europejskie są w zasięgu rosyjskich rakiet

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2019 15:30
- Zniesienie traktatu INF i przyznanie, że rosyjskie pociski go naruszają, bo ich zasięg przekracza 500 km, z perspektywy Polski niewiele zmienia. Prawie cały nasz kraj i tak znajdowal się w zasięgu tych pocisków, nawet zgodnych z traktatem INF – powiedział w Polskim Radiu 24 Juliusz Sabak z portalu defence24.pl
Audio
Pociski rakietowe. Zdjęcie ilustracyjne
Pociski rakietowe. Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock

Kolejne apele do Rosji w sprawie umowy pojawiły się na konferencji monachijskiej. Szef NATO Jens Stoltenberg odniósł się do traktatu o pociskach średniego zasięgu INF, z którego wystąpiły Stany Zjednoczone. Waszyngton twierdzi bowiem, że Rosja łamie umowę o nieużywaniu takich pocisków.

- Jeśli chodzi o traktat INF to jego zniesienie i przyznanie, że rosyjskie pociski go naruszają - bo ich zasięg przekracza 500 km -  z perspektywy Polski w zasadzie niewiele zmienia. Patrząc z Kaliningradu, w zasadzie niemal cała Polska znajdowała się w zasięgu tych pocisków, nawet zgodnych z traktatem INF. A zatem polskie bezpieczeństwo, przynajmniej w tej perspektywie teoretycznej, się nie zmieniło – powiedział w Polskim Radiu 24 Juliusz Sabak.

Jak podkreślił, zmieniło się co innego. -  Nagle w zasięgu rosyjskich rakiet z Kaliningradu znalazły się też Berlin, Paryż i inne stolice zachodnioeuropejskie – zaznaczył gość PR24.

Więcej w całej audycji.

Rozmawiał Antoni Trzmiel.

Polskie Radio 24/bartos

-----------------------------

Data emisji: 18.02.2019

Godzina emisji: 14.35

Zobacz więcej na temat: Rosja ŚWIAT
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rosja jest gotowa do rozmów ws. pocisków średniego zasięgu INF

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2019 15:20
Rosja jest gotowa do rozmów o przedłużeniu traktatu o pociskach średniego zasięgu INF. Mówił o tym w czasie trwającej w Monachium dorocznej Konferencji Bezpieczeństwa rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow. Chodzi o podpisany jeszcze w 1987 roku traktat między Stanami Zjednoczonymi a ówczesnym ZSRR, który zabrania używania tego typu pocisków.
rozwiń zwiń