more_horiz
Wiadomości

Francja: kolejny weekend protestów "żółtych kamizelek". W Paryżu półtora tysiąca demonstrantów

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2019 09:05
W wielu miastach Francji, odbędą się dzisiaj manifestacje tak zwanych "żółtych kamizelek". Oczekuje się, że Paryżu będzie około półtora tysiąca uczestników. 
Audio
  • Cały weekend protestów "Żółtych kamizelek”. Relacja Marka Brzezińskiego (IAR)
Protesty żółtych kamizelek we Francji
Protesty "żółtych kamizelek" we FrancjiFoto: PAP/EPA/IAN LANGSDON

Większość manifestantów wzywa do zachowania spokoju i umiaru podczas protestów oraz do dialogu z władzami i związkami patronackimi. Tego zdania jest Thierry-Paul Valette, który jest na pierwszym miejscu listy kandydatów w wyborach europejskich wystawionej przez ruch.

Część działaczy ruchu "żółtych kamizelek" ostro krytykuje jego start w wyborach twierdząc, że nie należy się mieszać do polityki, chodzi bowiem jedynie o sprawy związane z francuską gospodarką i z malejącą siłą nabywczą pieniądza. 

Są także i takie głosy, które otwarcie nawiązują do odsunięcia siłą Emmanuela Macrona od władzy. Zwolennicy takiego rozwiązania twierdzą, że Francja jest na skraju wojny domowej i zapowiadają marsz na Pałac Elizejski. Ta grupa planuje nie zgłoszoną oficjalnie manifestację, która ma zablokować plac i ulice sąsiadujące z Łukiem Tryumfalnym.

Według najnowszych sondaży poparcie dla ruchu "żółtych kamizelek" spada. Jak wynika z ankiety ośrodka Elabe pięćdziesiąt sześć procent Francuzów chciałoby zaprzestania protestów. 

dn

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak