more_horiz
Wiadomości

Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa. Głównym tematem obronność i wydatki NATO

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2019 06:52
Wydatki na obronność i relacje NATO-Rosja są jednym z tematów rozpoczętej w piątek po południu w Monachium dorocznej Konferencji Bezpieczeństwa. Spotkanie w bawarskiej stolicy jest jednym z najważniejszych tego typu na świecie. Gromadzi polityków, dziennikarzy i ekspertów. W tym roku w spotkaniu uczestniczy ponad setka przywódców z całego świata.
Audio
  • Monachium - obronność i pieniądze NATO. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
Uczestnicy Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa
Uczestnicy Monachijskiej Konferencji BezpieczeństwaFoto: PAP/EPA/RONALD WITTEK

Na monachijskiej konferencji po raz kolejny padały apele do Rosji. Szef NATO Jens Stoltenberg odniósł się do traktatu o pociskach średniego zasięgu INF z którego wystąpiły Stany Zjednoczone. Waszyngton twierdzi bowiem, że Rosja łamie umowę o nieużywaniu takich pocisków.

Jens Stoltenberg apelował, by Moskwa powróciła do respektowania umowy. - Wzywamy Rosję, by wykorzystała okazję i zniszczyła pociski średniego zasięgu. Chcemy, aby Rosja zastosowała się do swoich powinności. Równocześnie jednak przygotowujemy się na sytuację, gdy traktat INF będzie martwy - mówił sekretarz generalny NATO.

Powrócił też temat wydatków na obronność. Niemiecka minister obrony Ursula von der Leyen zapowiedziała, że Berlin zwiększy nakłady na obronność, choć nie do poziomu uzgodnionego na forum NATO. - W 2024 roku, 10 lat po szczycie NATO w Walii, osiągniemy poziom 1,5 procent PKB, o czym poinformowaliśmy NATO. To osiągnięcie i wzrost o 80 procent - mówiła.

To właśnie Niemcy są najmocniej krytykowane za to, że łożą na wojsko znacznie mniej niż 2 procent PKB. Na taki poziom wydatków umawiali się przywódcy krajów NATO na kolejnych szczytach począwszy od spotkania z 2014 roku.

dn

Zobacz więcej na temat: ŚWIAT Europa Niemcy NATO
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak