more_horiz
Wiadomości

Prezydent USA ogłosi stan wyjątkowy, by zbudować mur na granicy z Meksykiem

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2019 17:16
Prezydent Donald Trump ogłosił, że wkrótce podpisze rozporządzenie o stanie wyjątkowym - w związku z napływem do Stanów Zjednoczonych nielegalnych imigrantów. Celem tej deklaracji jest możliwość użycia funduszy federalnych na budowę muru na granicy z Meksykiem, bez wymaganej normalnie zgody Kongresu.
Audio
  • Trump wkrótce ogłosi decyzję ws. stanu wyjątkowego. Relacja Marka Wałkuskiego z Waszyngtonu (IAR)
Prezydent USA Donald Trump
Prezydent USA Donald TrumpFoto: PAP/ EPA/CHRIS KLEPONIS

Demokraci i Republikanie w Kongresie osiągnęli kompromis budżetowy, ale przeznaczyli na budowę nowych odcinków muru na południowej granicy tylko 1,4 miliarda dolarów. To zaledwie jedna trzecia kwoty, jakiej domagał się amerykański prezydent, który chciał zbudować 400 kilometrów zapory granicznej, co miało kosztować 5,7 miliarda dolarów.

Donald Trump postanowił więc obejść decyzję Kongresu, wykorzystując prawo pozwalające przesuwać środki w ramach budżetu w sytuacjach nadzwyczajnych.

Prezydent Stanów Zjednoczonych ogłosił, że przeznaczy dodatkowo 8 miliardów dolarów na budowę muru na granicy z Meksykiem. Środki te zostaną przesunięte z budżetów Pentagonu i Departamentu Bezpieczeństwa kraju. 

Demokraci uważają, że działanie prezydenta jest niezgodnym z prawem nadużyciem uprawnień i zapowiadają, że natychmiast wystąpią z pozwami sądowymi. Biały Dom zwraca jednak uwagę, że amerykańskie prawo nie precyzuje, w jakich okolicznościach można wprowadzić stan nadzwyczajny.

IAR/agkm
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

CNN: Biały Dom szykuje wprowadzenie stanu wyjątkowego wzdłuż granicy z Meksykiem

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2019 13:52
Biały Dom przygotowuje dla prezydenta Donalda Trumpa projekt ogłoszenia stanu wyjątkowego wzdłuż południowej granicy USA – informuje w piątek stacja CNN na swym portalu, powołując się na „wewnętrzne dokumenty”.
rozwiń zwiń