more_horiz
Wiadomości

Ryszard Czarnecki: cieszę się, że konferencja bliskowschodnia odbywa się w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2019 22:10
- Polska liczy się na arenie międzynarodowej. Jesteśmy punktem odniesienia - powiedział Ryszard Czarnecki na antenie Polskiego Radia 24. Europoseł PiS uważa, że bycie organizatorem konferencji bliskowschodniej, to "inwestycja dla Polski".
Audio
  • 13.02.19 Ryszard Czarnecki o szczycie bliskowschodnim
Ryszard Czarnecki, europoseł Prawa i Sprawiedliwości
Ryszard Czarnecki, europoseł Prawa i Sprawiedliwości Foto: PR24/AK

W szczycie bliskowschodnim bierze udział ponad 60 krajów, w tym przedstawiciele USA, Izraela, Unii Europejskiej i państw Bliskiego Wschodu. Jej gospodarzami są Polska i Stany Zjednoczone. Wydarzenie dotyczy m.in. problemów bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. Goście, którzy przyjechali do Warszawy rozmawiają m.in. o wojnach w Syrii i w Jemenie, konflikcie izraelsko-palestyńskim, uchodźcach, pomocy humanitarnej oraz zagrożeniach hybrydowych.

Europoseł PiS Ryszard Czarnecki nie kryje zadowolenia, że tego typu wydarzenie odbywa się w Polsce. Podkreślił, że nasz kraj jest areną rozmów przedstawicieli wielu krajów, a konferencja jest pewnego rodzaju "inwestycją dla Polski".

- Jeżeli uda się uzyskać stałą, a nie rotacyjną obecność wojsk amerykańskich w Polsce (...), to będzie to sukces na wiele dziesiątków lat. Z punktu widzenia Polski, to rzecz strategiczna. Naprawdę uważam, że skóra była warta wyprawki. W moim przekonaniu bardzo dobrze, że ta konferencja odbywa się w Polsce - powiedział polityk. Dodał, że fakt, że "polska dyplomacja stara się łagodzić elementy antyirańskie" dobrze świadczy o MSZ.

- Polska jest punktem odniesienia, z Polską trzeba prowadzić dialog, trzeba robić interesy w wymiarze politycznym, ale nie tylko. To jest właśnie ten moment. Naprawdę nie widzę tutaj żadnych długotrwałych minusów, a krótkotrwałe minusy trzeba neutralizować - mówił w PR24 Ryszard Czarnecki.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Gospodarzem programu była Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Polskie Radio 24/msze, IAR

----------------------------------------

Data emisji: 13.02.19 

Godzina emisji: 21.36

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zagadkowe interesy konferencji bliskowschodniej

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2019 18:57
W Warszawie trwa konferencja bliskowschodnia, w której udział biorą politycy z ok. 60 krajów. Do dialogu nie został włączony jeden z głównych podmiotów dyskusji - Iran. Czy możliwy jest uczciwy dialog, gdy z politycznej gry odpada tak istotne ogniwo?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konferencja bliskowschodnia. Eksperci: może przynieść Polsce wymierne korzyści

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2019 20:00
- Dyplomacja multilateralna to rozmowy wielu różnych aktorów z różnymi priorytetami. Siadają do stołu i próbują znaleźć ścieżkę pośrodku swoich celów – mówił Łukasz Fyderek z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu na Uniwersytecie Jagiellońskim, komentując konferencję bliskowschodnią. Jakub Mielnik ("Wprost") zwrócił uwagę na intrygujące spotkanie premiera Izraela z dużą delegacją ministrów państw arabskich, związanych z Arabią Saudyjską. Mowa była o tym, że ta konferencja poprawi naszą sytuację na Bliskim Wschodzie.
rozwiń zwiń