more_horiz
Wiadomości

Polski Kret za 9 dni zacznie drążyć Czerwoną Planetę. Wynalazek polskich naukowców zmierzy temperaturę Marsa

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2019 17:36
Penetrator Kret - polskie urządzenie będące na wyposażeniu amerykańskiej sondy InSight już 22 lutego rozpocznie prace na Marsie. Specjalny manipulator usadowił na Czerwonej Planecie, obok sejsmometru, sondę termiczną HP3 wyposażoną w urządzenie opracowane przez polskich naukowców i inżynierów.
Polski Kret na powierzchni Marsa
Polski Kret na powierzchni MarsaFoto: Twitter NASA InSight

Zadaniem Kreta będzie wbicie się w powierzchnię Marsa na głębokość 5 metrów, co umożliwi naukowcom określenie temperatury panującej pod powierzchnią czwartej planety Układu Słonecznego.

Jak informuje RMF FM na podstawie informacji jednego z twórców instrumentu, dr. Jerzego Grzegorczyka z firmy Astronika, penetrator ma w pierwszym etapie badań zagłębić się na 70 centymetrów, co potrwa około miesiąca.

Kolejne fazy badań przewidują, że polski Kret będzie się wbijał w marsjański grunt na głębokość około 50 cm miesięcznie. Urządzenie wyposażone jest w specjalną taśmę, określającą głębokość wbicia w grunt. Taśma jest wyposażona także w czujniki termiczne, które pozwolą precyzyjnie określić temperaturę powierzchniowych warstw Marsa.

W przypadku odchyleń toru penetratora od pionu wyposażono go w inklinometr, pozwalający wykryć odchylenie od prawidłowego toru i policzyć rzeczywistą głębokość sondy - podaje RMF24. Sejsmometr, który bada Marsa w ramach misji InSight pozwoli z kolei na określenie struktury Czerwonej Planety.

Uczeni chcą dowiedzieć się, co się dzieje w jądrze planety oraz określić przepływ ciepła na Marcie.

Misja sondy InSight jest pierwszą, w ramach której zaplanowano tak głębokie pomiary wnętrza Marsa.


ldd/RMF FM/TVP Info

Zobacz więcej na temat: ŚWIAT NAUKA Mars sonda
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polska nauka rośnie w siłę. "Eagle" to kolejny sukces w sektorze kosmicznym

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2018 17:20
- Polskie zespoły rozpieszczają, jeżeli chodzi o sukcesy w sektorze kosmicznym - mówiła na antenie Polskiego Radia 24 Justyna Pelc, lider projektu realizowanego przez Koło Naukowe Pojazdów Niekonwencjonalnych OFF-ROAD przy Politechnice Wrocławskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kosmiczny bałwan" pod lupą NASA. Ekspertka: pozwoli nam zrozumieć, jak powstał Układ Słoneczny

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2019 12:54
- Można powiedzieć, że Ultima Thule to taka kosmiczna skamieniałość, która pomoże nam lepiej zrozumieć, jak powstał nasz Układ Słoneczny - powiedziała w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl dr Weronika Śliwa z Centrum Nauki Kopernik. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Amerykańska armia złożyła zamówienie na kieszonkowe drony

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2019 20:34
Jeżeli spytać przeciętnego człowieka, jak wyobraża sobie robota bojowego, zapewne powie coś o ogromnych ziejących ogniem maszynach rodem z gwiezdnych wojen. 
rozwiń zwiń