more_horiz
Wiadomości

Benjamin Netanjahu: problem Iranu jednoczy wiele krajów na świecie

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2019 07:30
Premier Izraela Benjamin Netanjahu oświadczył we wtorek dziennikarzom przed odlotem do Warszawy na konferencję poświęconą pokojowi i bezpieczeństwu na Bliskim Wschodzie, że spodziewa się, iż uczestnicy skoncentrrują się na sprawie Iranu. 
Benjamin Netanjahu
Benjamin Netanjahu Foto: PAP/EPA/JACK GUEZ

Jak powiedział, problem Iranu "jednoczy Izrael, Stany Zjednoczone i wiele krajów na świecie". 

Izraelski premier oświadczył, że nie sądzi aby na konferencji w Warszawie przedmiotem dyskusji był plan pokojowy dla Bliskiego Wschodu opracowany przez rząd USA. Raczej - dodał - kraje uczestniczące w konferencji skupią się na "najważniejszym problemie dla naszego bezpieczeństwa, czyli na Iranie". 

Jak relacjonuje Associated Press, Netanjahu podkreślił, że jego kraj posiada "bardzo dobre stosunki" z każdym krajem regionu "z wyjątkiem Syrii". 

Potwierdził też, że Izrael dokonał w poniedziałek ataku na cele irańskie w Syrii. - Działamy każdego dnia, także wczoraj, przeciwko Iranowi. Cały czas. Przeciwko Iranowi i jego próbom okopania się w rejonie - powiedział Netanjahu. 

Według komunikatu armii syryjskiej poniedziałkowy atak dokonany w położonej na południu kraju prowincji Quneitra, spowodował jedynie straty materialne. Jak podkreśla AP, Izrael nasila ataki na cele w Syrii przed wyborami, które odbędą się w kwietniu. 

W rozpoczynającym się w środę w Warszawie spotkaniu ministerialnym na temat budowania pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie weźmie udział ok. 60 państw. Stany Zjednoczone wraz z Polską są współorganizatorami konferencji. Iran nie został zaproszony.

ras

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Konferencja bliskowschodnia. Dlaczego nie obejmuje Iranu?

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2019 19:54
Na środę i czwartek zostało zaplanowane spotkanie departamentu Stanów Zjednoczonych z Polskim MSZ, poświęcone bezpieczeństwu na Bliskim Wschodzie. Konferencja ma odbyć się w Warszawie, gdzie delegację potwierdziło ok. 60 państw, natomiast krajem nieuczestniczącym w konferencyjnym dialogu będzie Iran. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Parys: celem konferencji bliskowschodniej powinno być zbudowanie szeroko popieranej oferty dla Iranu

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2019 21:01
Rola gospodarza, współgospodarza - razem z USA - jakiegokolwiek wydarzenia to duży atut, coś pozytywnego. To świadczy, że jesteśmy krajem, z którym się liczą - powiedział w audycji Orzeł czy Reszka Jan Parys, były szef MON i były szef gabinetu politycznego ministra spraw zagranicznych. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bezpieczeństwo na Bliskim Wschodzie. Dziś początek obrad w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2019 06:48
Uroczystą kolacją na Zamku Królewskim rozpocznie się wieczorem w Warszawie konferencja na temat bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. Na organizowane przez Polskę i Stany Zjednoczone rozmowy do polskiej stolicy mają przyjechać ministrowie spraw zagranicznych z całego świata.
rozwiń zwiń