X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

USA: ława przysięgłych uznała "El Chapo" za winnego. Narkotykowemu baronowi grozi dożywocie

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2019 20:58
Ława przysięgłych uznała we wtorek meksykańskiego barona narkotykowego Joaquina Guzmana "El Chapo" za winnego wszystkich stawianych mu zarzutów. Jego proces toczył się przez 11 tygodni przed sądem federalnym w Nowym Jorku. Guzmanowi grozi dożywocie.
Joaquin El Chapo Guzman został uznany za winnego
Joaquin "El Chapo" Guzman został uznany za winnegoFoto: PAP/EPA/José Méndez

"El Chapo", szef kartelu Sinaloa, był oskarżony o międzynarodowy handel narkotykami, spisek w celu zamordowania rywali, liczne zabójstwa i zlecanie zabójstw funkcjonariuszy organów ścigania poraz przeciwników, kierowanie gangiem i pranie pieniędzy.

Guzman był sądzony w Nowym Jorku, ponieważ w Meksyku zdołał zorganizować dwie spektakularne ucieczki z więzienia, władze amerykańskie uznały więc meksykański wymiar sprawiedliwości za nieskuteczny i zażądały jego ekstradycji, gdy w 2016 roku "El Chapo" trafił znowu do więzienia.

Media amerykańskie nazywają 61-letniego Guzmana największym na świecie handlarzem narkotyków. Jak komentuje AFP, proces "El Chapo" dał szerokiej publiczności wgląd w niesłychane okrucieństwo i korupcję, jakimi posługują się kartele narkotykowe.

Najważniejsza postać wojen narkotykowych

Guzman był jedną z najważniejszych postaci wojen narkotykowych, które toczą się w Meksyku od 2006 roku, jednak na użytek biednych mieszkańców kraju zbudował wizerunek życzliwego "Robin Hooda" - przypomina Reuters.

Adwokaci Guzmana bronili podczas procesu tezy, że jest on kozłem ofiarnym skorumpowanych władz Meksyku, a prawdziwym szefem kartelu Sinaloa jest wciąż ścigany Ismael "El Mayo" Zambada.

Guzman, który już jako kilkunastoletni chłopiec zajął się uprawą marihuany, zarobił na narkobiznesie około 14 miliardów dolarów. Jako szef kartelu, który przejął kontrolę nad całym zachodnim wybrzeżem Meksyku, był chroniony przez sieć skorumpowanych funkcjonariuszy policji i polityków.

Sprawa przeciwko Guzmanowi została częściowo oparta na zeznaniach 56 współpracujących z organami ścigania świadków, w tym byłych wspólników i "żołnierzy" kartelu. Niektórzy odbywają karę więzienia, inni zostali objęci programem ochrony świadków.

Obława na Guzmana nabrała tempa, kiedy w 1993 roku walczący z narkobiznesem meksykański kardynał Juan Jesus Posadas Ocampo został zamordowany na lotnisku w mieście Guadalajara. Guzman został uwięziony, ale w osiem lat później uciekł ukryty w wózku przewożącym pranie.

Ostatecznie w styczniu 2016 r. wpadł jednak w ręce organów ścigania, a w styczniu 2017 r. władze Meksyku wydały do Stanom Zjednoczonym

dn

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak