X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Brexit. Theresa May apeluje do posłów: utrzymajmy nerwy na wodzy

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2019 17:45
- Utrzymajcie nerwy na wodzy - to apel Theresy May do posłów w sprawie brexitu. Brytyjska premier wezwała również do potwierdzenia jej mandatu do renegocjacji wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, by zwiększyć presję na przywódców UE w celu wypracowania kompromisu.
Audio
  • Theresa May prosi posłów o czas ws. brexitu, opozycja atakuje. Relacja Adama Dąbrowskiego (IAR)
Theresa May
Theresa MayFoto: PAP/EPA/WILL OLIVER

Występując w Izbie Gmin dwa tygodnie po głosowaniu, w którym posłowie opowiedzieli się za wznowieniem negocjacji z UE Theresa May podkreśliła, że liczy na to, iż w trakcie czwartkowych głosowań w tej sprawie udzielą dalszego poparcia dla jej prób uzyskania zmian w proponowanym dokumencie, w szczególności dotyczących kontrowersyjnego mechanizmu awaryjnego dla Irlandii Północnej. Przyznała, że przedstawione przez rząd w Londynie oczekiwanie renegocjacji treści umowy zostało odrzucone, "tak jak się tego spodziewaliśmy". Podkreśliła, że UE zdecydowała się jednocześnie na wznowienie konsultacji w tej sprawie

- Uzyskawszy zgodę UE na dalsze rozmowy, teraz potrzebujemy nieco więcej czasu, aby zakończyć ten proces" - tłumaczyła brytyjska premier.

Rekomendacje dla rządu

W czwartek posłowie będą mieli okazję debatować nad rekomendacjami dla rządu dotyczącymi dalszych kroków w negocjacjach ws. brexitu, a także złożyć poprawki do niewiążącej prawnie, ale istotnej politycznie uchwały w tej sprawie.

Przy poprzedniej dyskusji w tym formacie pod koniec stycznia ponadpartyjna grupa deputowanych chciała zmusić szefową rządu do wykluczenia bezumownego wyjścia z UE przez przedstawienie projektu nowej ustawy, która sprawiłaby, że parlament miałby kontrolę nad procesem opuszczenia Wspólnoty.

W ostatnich dniach brytyjskie media informowały o rosnących obawach Downing Street, że w czwartek mogłoby dojść do podobnej próby z powodu kończącego się czasu na negocjacje z UE przed planowanym na noc z 29 na 30 marca wyjściem ze Wspólnoty.

Odpowiadając na te sugestie, May oświadczyła, że rząd zorganizuje kolejną debatę w tym samym formacie i z blokiem niewiążących głosowań pod koniec lutego, dając posłom kolejną szansę na przedstawienie opinii ws. brexitu, ale jednocześnie zyskując nieco czasu na kolejną próbę renegocjacji umowy z UE.

Zmiany w Porozumieniu

Wśród najważniejszych zmian w porozumieniu, które May chce uzyskać, jest m.in. ograniczenie czasowe, likwidacja lub umożliwienie jednostronnego wyjścia Wielkiej Brytanii z mechanizmu awaryjnego dla Irlandii Płn.

- Biorąc pod uwagę, że obie strony zgodziły się, że nigdy nie zechcą skorzystać z backstopu - a jeśli tak, to jedynie tymczasowo - wydaje nam się rozsądne domaganie się takich prawnie wiążących zmian - tłumaczyła premier.

Backstop zakłada, że w razie braku porozumienia z UE Zjednoczone Królestwo byłoby zmuszone do pozostania w unii celnej i w elementach wspólnego rynku UE w celu uniknięcia powrotu tzw. twardej granicy pomiędzy Irlandią Płn. a pozostającą w UE Republiką Irlandii, co mogłoby zagrozić trwającemu procesowi pokojowemu na wyspie. Jednocześnie sprawia jednak, że mogłoby dojść do powstania tzw. granic regulacyjnych między Wielką Brytanią a wchodzącą w jej skład Irlandią Północną, czemu sprzeciwia się wspierająca rząd May północnoirlandzka Demokratyczna Partia Unionistów (DUP).

Szefowa rządu przekazała, że w rozmowie z unijnymi liderami - m.in. przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem - podkreśliła, że wprowadzenie niezbędnych korekt w tekście umowy jest konieczne do zakończenia procesu ratyfikacji umowy wyjścia. Dodała, że
obie strony planują prowadzić dalsze konsultacje w tej sprawie na poziomie technicznym, a pod koniec miesiąca May ponownie pojedzie do Brukseli, aby osobiście spotkać się z Junckerem i omówić dotychczasowy postęp w rozmowach.

- istnieje szereg obszarów, w których cały parlament powinien być w stanie się zgodzić, w szczególności jeśli chodzi  o zagwarantowanie utrzymania wysokich standardów praw pracowniczych, środowiskowych oraz dotyczących bhp - zastrzegła Theresa May

Zapowiedziała też zwiększenie roli parlamentu w toku negocjacji przyszłego kompleksowego porozumienia o wolnym handlu i relacjach z UE, próbując tym samym uzyskać poparcie tych posłów, którzy dotychczas odrzucali proponowaną treść umowy ws. brexitu w obawie o brak jasności i kontroli nad przyszłymi planami rządu.

May wykluczyła jednak postulowane przez opozycyjną Partię Pracy zachowanie członkostwa w unii celnej UE, wskazując, że pozbawiłoby to Wielką Brytanię możliwości prowadzenia niezależnej polityki handlowej z krajami trzecimi, zobowiązując ją do przestrzegania porozumień wypracowanych przez Wspólnotę.

Ostrzegła też posłów, że sprzeciwianie się bezumownemu brexitowi nie wystarcza, aby go powstrzymać i konieczna jest zgoda na umowę, którą ta Izba może poprzeć.

- Te rozmowy są teraz na kluczowym etapie. Wszyscy musimy utrzymać nerwy na wodzy, aby uzyskać zmiany, które są wymagane przez tę Izbę i doprowadzić do brexitu o czasie - tłumaczyła.

Krytyka opozycji

Wystąpienie brytyjskiej premier ostro skrytykował lider opozycyjnej Partii Pracy Jeremy Corbyn, który uznał zapowiedź kolejnej rundy głosowań pod koniec lutego za nieodpowiedzialne działanie oraz grę na czas kosztem miejsc pracy, bezpieczeństwa gospodarczego i przyszłości naszego przemysłu. Uważa on, że to nie jest czas na bierność , ale na opowiedzenie się za właściwym rozwiązaniem: wykluczeniem bezumownego brexitu i poparciem alternatywnego planu Partii Pracy"

Gdyby May nie udało się uzyskać żadnych ustępstw ze strony UE, kolejne głosowanie w brytyjskim parlamencie mogłoby dotyczyć wyboru między powrotem do wynegocjowanej przez rząd i UE umowy brexitu - odrzuconej już raz przez posłów w połowie stycznia - a wysoce ryzykownym opuszczeniem Wspólnoty bez umowy opartej na porozumieniu stron.W razie braku uzyskania większości dla umowy proponowanej przez May lub alternatywnego rozwiązania na mocy procedury wyjścia opisanej w art. 50 traktatu o UE Wielka Brytania automatycznie opuści Wspólnotę bez umowy o północy w nocy z 29 na 30 marca.


mt

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak