more_horiz
Wiadomości

NATO apeluje do Rosji ws. INF. Jens Stoltenberg namawia do rezygnacji ze zbrojeń

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2019 20:08
NATO kolejny raz apeluje do Rosji o wywiązanie się z traktatu o pociskach rakietowych INF. Chodzi o podpisany jeszcze w 1987 roku traktat między Stanami Zjednoczonymi a ówczesnym ZSRR. 
Audio
  • Sprawa będzie jednym z głównych tematów rozpoczynającego się w środę w Brukseli spotkania ministrów obrony krajów Sojuszu. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
Jens Stoltenberg
Jens StoltenbergFoto: PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Dokument przewidywał likwidację pocisków nuklearnych średniego zasięgu, ale według Amerykanów w ostatnich latach Rosja miała instalować nowe pociski. Amerykański prezydent Donald Trump zapowiedział, że Waszyngton za pół roku wycofa się z traktatu.

Dzisiaj sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg apelował do Rosji, by zrezygnowała ze zbrojeń. Mówił, że wciąż jeszcze jest czas, by powstrzymać kryzys. - Stany Zjednoczone z poparciem pozostałych członków NATO zapowiedziały, że wycofają się z traktatu za sześć miesięcy. Rosja ma zatem ostatnią szansę, aby wejść na odpowiedzialną ścieżkę, wywiązać się z zobowiązań i uratować traktat INF. Wzywamy Rosję, by wykorzystała tę szansę - powiedział Jens Stoltenberg w Brukseli.

Szef NATO zapowiedział, że Sojusz szykuje już plany na wypadek, gdyby traktat INF całkowicie przestał obowiązywać. Nie powiedział jednak, jak te plany mają wyglądać. Sprawa będzie jednym z głównych tematów rozpoczynającego się jutro w Brukseli spotkania ministrów obrony krajów Sojuszu.

dcz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Historyczny podpis. Macedonia Północna podpisała protokół akcesyjny do NATO

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2019 12:00
Macedonia Północna o krok od NATO. Dziś podpisała w kwaterze głównej w Brukseli protokół akcesyjny. W uroczystości wziął udział minister spraw zagranicznych tego kraju Nikola Dimitrow, obecni byli ambasadorowie 29 państw członkowskich Sojuszu
rozwiń zwiń