X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Przemoc, ataki na kościoły i akty antysemityzmu we Francji

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2019 15:16
Fala przemocy zalewa Francję - twierdzą przedstawiciele władz i obserwatorzy, wymieniając ataki na domy deputowanych, pobicia reporterów podczas manifestacji, pięć profanacji kościołów w ciągu jednego tygodnia i plagę incydentów antysemickich.
Protesty we Francji trwają od listopada ubiegłego roku
Protesty we Francji trwają od listopada ubiegłego rokuFoto: PAP/Abaca

Uspokajają przy tym, że nie oznacza to, iż Francja jest w ogniu i krwi, ale jest to jeden z symptomów szerszego w Europie kryzysu zaufania do struktur i instytucji demokratycznych oraz nieufności wobec elit, do których niejako automatycznie zalicza się Żydów.

Ostre słowa ministra

- Antysemityzm rozlewa się jak trucizna, jak jad. Atakuje i niszczy umysły. Zabija - powiedział w poniedziałek wieczorem minister spraw wewnętrznych Francji Christophe Castaner w podparyskiej miejscowości Sainte-Genevieve-des-Bois.

Szef MSW przybył tam w związku ze ścięciem drzewa posadzonego na cześć Ilana Halimi, młodego Żyda zamordowanego w Sainte-Genevieve-des-Bois w 2006 roku przez muzułmański gang. Drzewo zostało ścięte na dwa dni przed przewidzianą na środę uroczystością rocznicową.

Castaner poinformował, że w ubiegłym roku we Francji o 74 proc. wzrosła liczba incydentów antysemickich. Media donosiły, że w ciągu kilku dni w samym Paryżu zauważono liczne napisy i hasła antysemickie. Szczególne oburzenie wywołało pomazanie swastykami wizerunków Simone Veil, byłej więźniarki Auschwitz, a następnie bardzo popularnej polityk, m.in. przewodniczącej Parlamentu Europejskiego, zmarłej w 2017 roku i pochowanej w Panteonie.

Potrzebny sygnał alarmowy?

Media obiegło również zdjęcie graffiti o treści "Jude" na witrynie baru szybkiej obsługi sieci Bagelstein. Liczne były również fotografie uczestników manifestacji "żółtych kamizelek" z napisami oskarżającymi prezydenta Francji Emmanuela Macrona o to, że jest na usługach Rothschildów i rzekomego żydowskiego lobby.

Przewodniczący francuskiego konsystorza żydowskiego Joel Mergui powiedział we wtorkowym wywiadzie telewizyjnym, że należy pamiętać, iż "kiedy napada się na Żydów, to napada się nie tylko na Żydów, ale zaczyna się od Żydów. Nasze społeczeństwo potrzebuje nowego sygnału alarmowego". 

Komentator telewizji BFMtv Christophe Barbier uznał we wtorek w porannym programie, że "ma się wrażenie, jakby powracały trzy rodzaje antysemityzmu (oskarżający Żydów o bogobójstwo, nazistowski i islamistyczny) i dawały o sobie znać poprzez poczynania absolutnie obrzydliwe. Te trzy prądy coraz głośniej dają znać o sobie i to jest niepokojące". 

Barbier dodał, że "w radiu i telewizji nie słyszeliśmy żółtych kamizelek wypowiadających zdania antysemickie, ale nie słyszeliśmy również z ich ust potępienia aktów antysemickich".

W poniedziałkowej debacie na falach publicznego radia France Info dyskutanci przeciwstawiali się coraz częstszym oskarżeniom „żółtych kamizelek” o antysemityzm, zwracając uwagę, że ten ruch stał się ujściem dla wszelkich nienawiści i resentymentów, więc korzystają z tego i antysemici.

"Celem ataków są elity"

Według uczestniczącego w tej debacie Patrice’a Moyona, komentatora największej francuskiej gazety "Ouest-France", "celem ataków są elity, do których równie automatycznie, co bezpodstawnie, zalicza się Żydów". Ava Djamshidi, dziennikarka polityczna gazety "Le Parisien", odpowiedziała na to, że "niewątpliwa fala antysemityzmu wynika stąd, że znikł filtr oddzielający media tradycyjne od społecznościowych".

Saveria Rojek z telewizji Public Senat, cytując takie przejawy przemocy, jak podpalanie domów deputowanych i pobicia reporterów podczas manifestacji "żółtych kamizelek", uznała je za wynik "teorii spiskowych, które przenikają społeczeństwo". 

Za ten stan rzeczy odpowiedzialne są jej zdaniem nie tylko media społecznościowe, ale "również rządzący, którzy - nie tylko we Francji - wszelkie grzechy zrzucają na dziennikarzy”. Przypomniała następnie, jak prezydent Macron powiedział, że "dziennikarze nie starają się już dociekać prawdy". 

Pięć profanacji kościołów w południowo-zachodniej Francji i w regionie paryskim nie spowodowało tak licznych reakcji, jak ataki na deputowanych i dziennikarzy. Odnotowano je krótkimi na ogół informacjami w mediach. Znany we Francji duchowny i filozof, ksiądz Pierre-Herve Grosjean, zwrócił uwagę, "jak groźne są profanacje naszych kościołów, gdyż skierowane przeciwko domom wiary, miejscom pokoju dla wszystkich, ranią serca wierzących". 

dcz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Juncker: Francuzi wydają zbyt dużo i przeznaczają pieniądze na niewłaściwe cele

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2017 20:11
Szef Komisji Europejskiej zaapelował do francuskiego prezydenta-elekta, by po objęciu władzy ograniczył wydatki publiczne w tym kraju. Jean-Claude Juncker ocenił, że utrzymanie wydatków na obecnym poziomie nie jest możliwe na dłuższą metę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier Mateusz Morawiecki dla "Le Figaro": jesteśmy zwolennikami i UE, i USA

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2019 13:00
Premier Mateusz Morawiecki w obszernym wywiadzie udzielonym francuskiemu dziennikowi "Le Figaro" mówił, że Europa Środkowa lepiej rozumie rosyjskie zagrożenie, że trzeba na nowo przemyśleć model rozwoju gospodarczego, a także wyjaśniał polskie stanowisko wobec UE ws. migracji i reformy wymiaru sprawiedliwości. Ocenił też Polskę jako "zwornik wspólnoty transatlantyckiej".
rozwiń zwiń