X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

KE nie wycofa skargi z Trybunału za ustawę o Sądzie Najwyższym

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2019 11:18
Komisja Europejska nie wycofa skargi na Polskę z unijnego Trybunału Sprawiedliwości za ustawę o Sądzie Najwyższym, mimo nowelizacji. Potwierdził to podczas rozprawy w Luksemburgu pełnomocnik Komisji Saulius Lukas Kaleda.
Audio
  • KE nie wycofa skargi z Trybunału za ustawę o Sądzie Najwyższym. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: flickr/tiseb

Pełnomicnik KE podtrzymał on wszystkie zarzuty dotyczące ustawy z kwietnia ubiegłego roku. Tłumaczył, że była ona złamaniem unijnego prawa i naruszała gwarancje niezawisłości sędziów.

Przedstawiciel Komisji powiedział, że rozstrzygnięcie tej kwestii leży w fundamentalnym interesie całej Unii Europejskiej. - Skarga dotyczy systemowych gwarancji niezawisłości Sądu Najwyższego, a zarazem unijnego - powiedział pełnomocnik Komisji. Dodał, że Bruksela nie kwestionuje kompetencji państw członkowskich dotyczących organizacji wymiaru sprawiedliwości. Powołał się natomiast na artykuł 19 unijnego traktatu i dotychczasowe orzecznictwa Trybunału o tym, że sędziowie państw członkowskich są sędziami unijnymi i konieczne jest zagwarantowanie im niezależności i niezawisłości.

Potwierdza się zatem o to, o czym mówili wcześniej unijni urzędnicy, że Bruksela nie wycofa skargi i będzie chciała poczekać na orzeczenie w tej sprawie. Chodzi o to, by mieć zabezpieczenie, że w przyszłości kwestionowane zmiany nie zostaną ponownie wprowadzone. To orzeczenie rozstrzygnie także spór kompetencyjny i odpowie na pytanie, czy Komisja może ingerować w organizację wymiaru sprawiedliwości w państwach członkowskich. Polska uważa, że to kompetencje krajowe. 

Polska chce wycofania skargi

Polska oczekuje, że Komisja Europejska, bez zbędnej zwłoki, wycofa skargę z unijnego Trybunału Sprawiedliwości za ustawę o Sądzie Najwyższym. Powiedział o tym podczas rozprawy w Luksemburgu pełnomocnik polskiego rządu Bogusław Majczyna z MSZ.

Podkreślił, że po nowelizacji ustawy, nie tylko zostały uchylone przepisy zgodnie z oczekiwaniami Komisji, ale też zostały usunięte wszystkie skutki zastosowania przepisów. - Kontynuowanie przez Komisję Europejską sporu sądowego, który jest już historyczny i nie ma znaczenia na przyszłość, uważam za niezrozumiałe - powiedział pełnomocnik polskiego rządu.

"Chcemy równości państw UE"

Pełnomocnik Polski zaapelował w unijnym Trybunale Sprawiedliwości o równe traktowanie wszystkich krajów i sędziów w całej Unii, oraz niestosowanie podwójnych standardów. Bogusław Majczyna z MSZ mówił o tym podczas rozprawy w Luksemburgu dotyczącej skargi Komisji na Polskę za ustawę o Sądzie Najwyższym. Nie chcemy być chłopcem do bicia - mówił.

- Rozwiązania bardzo podobne do tych, które zostały zakwestionowane przez Komisje Europejską funkcjonują w innych krajach członkowskich, a także samym Trybunale Sprawiedliwości w związku z czym chcielibyśmy, żeby to podejście do kwestii niezależności sądownictwa odnosiło się w takim samym zakresie do wszystkich sędziów unijnych - powiedział Bogusław Majczyna.

Pełnomocnik polskiego rządu wyjaśnił, że chodzi o zarzut Komisji dotyczący naruszenia niezawisłości Sądu Najwyższego i zakwestionowany przepis mówiący o tym, że prezydent mógłby decydować o przedłużeniu czynnej służby sędziów. Bogusław Majczyna zwrócił uwagę, że przedłużenie kadencji sędziów unijnego Trybunału Sprawiedliwości również następuje w sposób uznaniowy i jest to wyłączna decyzja rządów państw członkowskich, czyli organów władzy wykonawczej.

ras

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

W kwietniu opinia rzecznika Trybunału UE w sprawie ustawy o SN

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2019 10:20
11 kwietnia będzie znana opinia rzecznika generalnego unijnego Trybunału Sprawiedliwości dotycząca ustawy o Sądzie Najwyższym. Ta informacja została ogłoszona na zakończenie rozprawy w Luksemburgu dotyczącej skargi Komisji na Polskę za przepisy, które weszły w życie w ubiegłym roku i odsyłały cześć sędziów w stan spoczynku.
rozwiń zwiń