more_horiz
Wiadomości

W kwietniu opinia rzecznika Trybunału UE w sprawie ustawy o SN

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2019 10:20
11 kwietnia będzie znana opinia rzecznika generalnego unijnego Trybunału Sprawiedliwości dotycząca ustawy o Sądzie Najwyższym. Ta informacja została ogłoszona na zakończenie rozprawy w Luksemburgu dotyczącej skargi Komisji na Polskę za przepisy, które weszły w życie w ubiegłym roku i odsyłały cześć sędziów w stan spoczynku.
Audio
  • B.Majczyna w Trybunale UE - Polska odrzuca zastrzeżenia Komisji dot sądownictwa (IAR)
  • Trybunał UE - początek rozprawy dotyczącej ustawy o Sądzie Najwyższym. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
Trybunał Sprawiedliwości UE
Trybunał Sprawiedliwości UE Foto: twitter.com/EUCourtPress

Polska podtrzymuje stanowisko, że organizacja sądów to kompetencje krajowe i odrzuca zastrzeżenia Komisji Europejskiej. Powiedział o tym w unijnym Trybunale Sprawiedliwości Bogusław Majczyna z MSZ, pełnomocnik polskiego rządu.

W Luksemburgu rozpoczęła się rozprawa dotycząca skargi Komisji na Polskę za ustawę o Sądzie Najwyższym. Mimo, że Warszawa wprowadziła zmiany zgodne z oczekiwaniami Brukseli, umożliwiając powrót do pracy sędziom odesłanym na emeryturę, to Komisja nie wycofała skargi. Bogusław Majczyna powtórzył stanowisko rządu, że Polska nie złamała unijnego prawa przeprowadzając reformę sądownictwa.

- Polska podtrzymuje to stanowisko, które było przedstawiane w odpowiedzi na skargę i pismach procesowych. Rozprawę traktujemy, jako okazję do tego, żeby to stanowisko pogłębić i wyjaśnić wątpliwości Trybunału. Te zmiany, które zostały zakwestionowane przez Komisję, nie naruszają unijnego prawa - powiedział Bogusław Majczyna. Dodał, że ze względu na nowelizację ustawy, skarga Komisji wydaję się być bezprzedmiotowa. Warszawa wielokrotnie podkreślała, że Bruksela powinna wycofać skargę z unijnego Trybunału. 

Trwa spór kompetencyjny

W dotychczasowych rozmowach unijni urzędnicy argumentowali, że Komisja będzie chciała poczekać na ostateczne orzeczenie w tej sprawie. Dla Polski, po znowelizowaniu ustawy, ten wyrok nie będzie miał znaczenia i nawet, jeśli Trybunał uzna, że złamała ona unijne prawo w kwietniu ubiegłego roku, kiedy ustawa zaczęła obowiązywać, to nie będzie się to wiązało z żadnymi karami. Ale to orzeczenie jest istotne dla Komisji, bo będzie zabezpieczeniem na przyszłość.

Ponadto wyrok rozstrzygnie spór kompetencyjny i będzie jednoznaczną wykładnią, czy Komisja może ingerować w wymiar sprawiedliwości państw członkowskich. Polska podkreśla, że organizacja sądownictwa to kompetencje krajowe, ale Komisja odwołała się do artykułu 19 unijnego traktatu. Uznała, że polscy sędziowie są sędziami unijnymi i europejskie instytucje muszą zadbać o ich niezawisłość. Wyrok w tej sprawie spodziewany jest na przełomie marca i kwietnia.

ras

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kazimierz Kik: Donald myśli wyłącznie kategoriami brukselskimi

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2019 08:35
- Donald Tusk szuka miejsca w piekle dla tych wszystkich, którzy bardziej kierują się interesem narodowym, interesem danego państwa, w tym wypadku tych Brytyjczyków, którzy uznali, że Wielka Brytania poszybuje wyżej poza Unią Europejską – mówił w Polskim Radiu 24 prof. Kazimierz Kik, wykładowca Uniwersytetu J. Kochanowskiego w Kielcach.
rozwiń zwiń