more_horiz
Wiadomości

Norwegia uznaje zakłócanie GPS podczas ćwiczeń NATO za poważny problem

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2019 21:43
 - W dorocznym raporcie opublikowanym w poniedziałek norweskie służby wywiadowcze podkreśliły, że zakłócenie w 2018 r. GPS podczas ważnych ćwiczeń NATO, o co kraje skandynawskie oskarżają Rosję, stanowi "poważny problem". 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock.com

Norwegia i Finlandia oskarżyły Rosję o to, że jej wojska rozmieszczone w Arktyce zakłócały sygnał GPS podczas ćwiczeń NATO Trident Juncture między 16 października a 7 listopada.  W poniedziałkowym raporcie, poświęconym ocenie zagrożeń, norweski wywiad zwraca uwagę, że takie działania nie tylko "są nowym wyzwaniem podczas manewrów (sił) norweskich i aliantów", ale również "stanowią zagrożenie dla lotnictwa cywilnego". 

Szef norweskiego wywiadu Morten Haga Lunde podkreślił, że zakłócanie sygnału "nie jest jedynym nowym wyzwaniem" dla państw członkowskich NATO, a zdolność Rosji do demonstrowania siły na odległość "będzie rosła zarówno w okresie pokoju, kryzysu, jak i wojny". 

Rosja nie przyznaje się do zakłócania sygnału GPS, jednak AFP przypomina, że takie incydenty powtarzają się od 2017 roku, a zdaniem wywiadu zakłócenia są generowane z Rosji. 

Manewry Trident Juncture 2018 odbyły się w dniach 25 października-7 listopada były największymi ćwiczeniami NATO od końca zimnej wojny; wzięło w nich udział ok. 50 tys. żołnierzy z 31 państw NATO i krajów partnerskich. Finlandia i Szwecja nie należą do Sojuszu, ale ich żołnierze również uczestniczyli w manewrach.

msze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak