more_horiz
Wiadomości

Tomasz Zalewski: Stany Zjednoczone budują sojusz przeciwko Iranowi

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2019 20:48
- Unia Europejska nie zerwała porozumienia nuklearnego z Iranem. Bruksela bardzo się ociąga ze wznowieniem sankcji przeciwko Teheranowi - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Tomasz Zalewski, publicysta "Polityki".
Audio
  • 11.02.19 Ekspert: Amerykanie budują antyirańskie porozumienie
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Tomasz Zalewski podkreślił, że Stany Zjednoczone będą chciały zbudować antyirańskie porozumienie. - Dla USA będzie korzystne, jeśli kraje arabskie na konferencji w Warszawie utworzą wspólny front przeciwko Iranowi. Teheran jest rywalem Arabii Saudyjskiej do hegemonii w regionie Zatoki Perskiej - wskazał ekspert.

Gość PR24 przypomniał, że Amerykanie stopniowo wycofują się z Bliskiego Wschodu. - Mieliśmy zapowiedź wycofania wojsk USA z Syrii. Kluczową rolę na konferencji odegra Izrael. Od pewnego czasu stosunki na linii Izrael-Arabia Saudyjska ulegają poprawie. Natomiast ucierpi na tym autonomia Palestyńska - powiedział Tomasz Zalewski.

We wtorek szef MSZ Jacek Czaputowicz spotka się w Warszawie z sekretarzem stanu USA Mikiem Pompeo - poinformował w poniedziałek resort dyplomacji. Wśród tematów rozmów mają znaleźć się kwestie bezpieczeństwa, bezpieczeństwa energetycznego oraz polsko-amerykańskich stosunków gospodarczych.
Po rozmowach planowana jest wspólna konferencja prasowa polityków.

Obaj szefowie dyplomacji będą przewodniczyć rozpoczynającej się w środę konferencji bliskowschodniej. Wizyta Pompeo w Polsce będzie miała zarazem charakter wizyty dwustronnej.

Więcej w całej audycji.

"Świat w powiększeniu" prowadził Adrian Bąk.

PR24/PAP/ras

_______________

Data emisji: 11.02.19

Godzina emisji: 19:47

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Konferencja bliskowschodnia. Ekspert PISM: nie miejmy kompleksów, gramy o dużą stawkę

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2019 20:00
- Nie chodzi o Iran, a o podzielenie odpowiedzialnością za architekturę bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. To jest stawką tej konferencji – ma ona uruchomić nowy proces - mówi portalowi PolskieRadio.pl Bartosz Wiśniewski, szef Biura Badań i Analiz w PISM. Zaznaczył, że USA wypracowują nową strategię bliskowschodnią i możemy być częścią tego procesu. Chodzi też o zasypanie pęknięcia w kwestii Bliskiego Wschodu w ramach wspólnoty transatlantyckiej. Analityk dodał, że zachwycalibyśmy się geniuszem dyplomacji innych państw, gdyby to one gościły konferencję. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef MSZ o konferencji bliskowschodniej: około 60 państw potwierdziło obecność

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2019 12:35
Przedstawiciele około 60 krajów mają wziąć udział w zaplanowanej na środę i czwartek w Warszawie konferencji na temat Bliskiego Wschodu. Zapowiedział to w rozmowie z Polskim Radiem minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Szef polskiej dyplomacji jest jednym z gospodarzy organizowanego przez Stany Zjednoczone i Polskę spotkania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konferencja bliskowschodnia. "My dajemy scenę a aktorzy przyjeżdżają"

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2019 19:35
- Jeżeli spojrzymy z polskiej strony to my dajemy scenę a aktorzy przyjeżdżają - mówił o konferencji bliskowschodniej na antenie radiowej Jedynki Michał Żakowski (Redakcja Międzynarodowa Polskiego Radia). 
rozwiń zwiń