more_horiz
Wiadomości

Unijny negocjator ds. brexitu: potrzeba jasnego stanowiska Wielkiej Brytanii

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2019 19:50
Unijny negocjator do spraw brexitu Michel Barnier uważa, że brytyjski rząd powinien skorzystać z sugestii lidera opozycji, by przełamać impas w rozmowach. Chodzi o plan Jeremy'ego Corbyna przewidujący pozostawanie Wielkiej Brytanii na stałe w unii celnej i ścisłe dostosowanie regulacyjne do jednolitego rynku.
Audio
  • M. Barnier o wyjściu z brexitowego impasu, mówi o planie J. Corbyna. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
Unijny negocjator ds. brexitu: potrzeba jasnego stanowiska Wielkiej Brytanii
Foto: Vaughan Leiberum/Wikimedia Commons/CC

Impas w rozmowach Brukseli z Londynem w sprawie brexitu utrzymuje się od miesiąca, kiedy brytyjscy posłowie odrzucili umowę o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii i zażądali renegocjacji. 27-mka odrzuciła taką możliwość. Michel Barnier powiedział w Luksemburgu po spotkaniu z premierem tego kraju, że czasu na porozumienie Unii z Wielką Brytanią pozostało bardzo mało.

Według niego, powaga sytuacji wymaga, by brytyjski rząd zgodził się na plan Jeremy'ego Corbyna. - Słyszałem, że brytyjska premier mówiła o chęci nawiązywania dialogu z opozycją. Proszę bardzo, niech zatem skorzysta z propozycji. To, czego teraz potrzebujemy, to jasne stanowisko i ruch po stronie Wielkiej Brytanii - powiedział Michel Barnier. 

Jednak pozostawanie Wielkiej Brytanii na stałe w unii celnej i zapewnienie zbieżności regulacyjnej w ramach jednolitego rynku może być zbyt daleko idącą propozycją, nie do zaakceptowania przez eurosceptyczną frakcję Partii Konserwatywnej, skupiającą najbardziej zagorzałych zwolenników brexitu. 

dn

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak