X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

USA ostrzegają kraje Europy przed Huawei. "Ryzyko szpiegostwa"

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2019 15:43
Amerykańskie władze ostrzegły kraje Europy Środkowo-Wschodniej przed rosnącymi wpływami chińskiej firmy telekomunikacyjnej Huawei, wskazując na ryzyko szpiegostwa i możliwe próby wywierania wpływu w ramach UE - podał w poniedziałek "Financial Times". Chińska firma stanowczo zaprzecza oskarżeniom o tego typu działania.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/testing

Dziennik podkreślił, że ten temat będzie jednym z kluczowych zagadnień poruszanych przez szefa amerykańskiej dyplomacji Mike'a Pompeo podczas jego wizyty w regionie w tym tygodniu.

Jak zaznaczono, ryzyko wykorzystywania Huawei przez chińskie służby wywiadowcze jest jedną z głównych obaw Waszyngtonu w "strategicznej przepychance z Pekinem i Moskwą we wschodnich krajach UE".

Na spotkaniu z mediami amerykańscy urzędnicy powiedzieli, że "znaczna liczba małych i średnich państw" w Europie Środkowo-Wschodniej - w tym wiele z "większą skłonnością do korupcji" - mogłaby pozwolić Chinom na "penetrację kluczowych sektorów" i wywieranie wpływu w ramach Wspólnoty.

Chińska firma stanowczo zaprzecza oskarżeniom o tego typu działania.

Pracownik firmy aresztowany w Polsce

"FT" przypomniał, że w ubiegłym miesiącu polskie władze aresztowały pracownika Huawei pod zarzutami szpiegostwa, a Czechy wykluczyły firmę z publicznych przetargów po ostrzeżeniu ze strony instytucji odpowiedzialnej za cyberbezpieczeństwo kraju.

Jak podkreślono, "polscy urzędnicy uważają Stany Zjednoczone za kluczowy kraj dla bezpieczeństwa narodowego, w szczególności w obliczu odnowionej asertywności Rosji, i liczą na przekonanie USA do stworzenia stałej bazy wojskowej w swoim kraju".

Były szef Agencji Wywiadu Grzegorz Małecki powiedział gazecie, że decyzja o aresztowaniu pracownika Huawei "ma potencjał zakłócenia relacji polsko-chińskich", argumentując, że "powód stojący za tą decyzją, podjętą na najwyższym rządowym szczeblu, musiał być ważniejszy niż dobre stosunki z Chinami".

Jednocześnie przypomniano, że Chiny są obecne w regionie Europy Środkowo-Wschodniej dzięki formatowi 16+1, w który zaangażowany jest aż 11 państw członkowskich UE, ale Pekin "zaprzeczał, że chce użyć tej inicjatywy jako konia trojańskiego dzielącego Europę przez kuszenie (...) finansowaniem dróg, elektrowni i innej infrastruktury".

Przedstawiciel amerykańskiej administracji zapowiedział jednak w rozmowie z "FT", że Waszyngton planuje nasilić dyplomatyczne, handlowe, militarne i kulturalne działania w regionie, aby wzmocnić swoją pozycję jako alternatywy dla Chin i Rosji.

"Nasz pogląd jest taki, że to spóźniony i potrzebny ruch, bo to właśnie po części brak zdecydowanego zaangażowania ze strony USA w Europie Środkowej w ciągu ostatniej dekady stworzył próżnię, którą Chiny i Rosja tak chętnie wykorzystały" - ocenił rozmówca dziennika.

Konferencja bliskowschodnia w Warszawie

W tym tygodniu w Warszawie odbędzie się również współorganizowana z USA konferencja w sprawie pokoju na Bliskim Wschodzie, która budziła początkowo pewne kontrowersje po tym, jak część komentatorów oceniła tę inicjatywę jako antyirańską i odbiegającą od unijnego stanowiska wobec sytuacji w regionie.

Teheran uznał udział Polski w organizacji konferencji za akt wrogości; tamtejsze MSZ wezwało charge d'affaires ambasady RP, aby zaprotestować przeciw tej konferencji. Jak podało polskie MSZ, polski dyplomata przedstawił irańskiemu resortowi spraw zagranicznych założenia planowanej konferencji.

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz wielokrotnie zapewniał, że konferencja bliskowschodnia w Warszawie "nie jest skierowana przeciwko żadnym państwom", a organizatorzy "chcą przedstawić pozytywny program dla Bliskiego Wschodu".

Wśród potwierdzonych uczestników jest m.in. wiceprezydent USA Mike Pence i sekretarz stanu Pompeo. Według źródeł PAP, reprezentację na wysokim szczeblu ministerialnym planuje wysłać także m.in. Wielka Brytania.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Chiński MSZ wezwał ambasadora USA w związku z aferą Huawei

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2018 20:35
Chiński MSZ wezwał amerykańskiego ambasadora w związku z aferą producenta smartfonów, Huawei. 1 grudnia dyrektor finansowa firmy Meng Wanzhou została zatrzymana na lotnisku w kanadyjskim Vancouver na wniosek Stanów Zjednoczonych, a następnie Amerykanie złożyli wniosek o wydanie kobiety. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chińskie firmy na cenzurowanym w USA. W tle koncern Huawei

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2019 21:48
Grupa amerykańskich kongresmenów przedstawiła projekty ustaw, które przewidują zakaz sprzedaży produkowanych w USA czipów i innych komponentów koncernowi Huawei Technologies i innym chińskim firmom naruszającym amerykańskie sankcje lub przepisy kontroli eksportu. - Od tego zaczęła się wojna handlowa USA-Chiny. Donald Trump mówił, że chińskie firmy, które korzystają z amerykańskich technologii w nieuczciwy sposób je przejmują - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Sajewicz, korespondet Polskiego Radia w Pekinie.    
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chińscy szpiedzy w Polsce. Czy jesteśmy bezpieczni w cyberprzestrzeni?

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2019 17:25
Reporterzy „Magazynu śledczego Anity Gargas” idą tropem afery szpiegowskiej i aresztowań dwóch mężczyzn podejrzewanych o współpracę z obcym wywiadem. 
rozwiń zwiń