more_horiz
Wiadomości

Ukraina: lokalny polityk podejrzany ws. zabójstwa znanej aktywistki

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2019 17:43
Według Ukraińskiej Prokuratury za zabójstwem znanej aktywistki Kateryny Handziuk stoi lokalny polityk z Chersonia Władysław Manher
Audio
  • Ukraina - prokuratura podejrzewa lokalnego polityka o morderstwo znanej aktywistki. Relacja Pawła Buszki(IAR)
Kateryna Handziuk
Kateryna HandziukFoto: Андрій Парубій ‏ / Twitter

Według ukraińskiej prokuratury lokalny polityk z Chersonia Władysław Manher stoi za zabójstwem znanej aktywistki Kateryny Handziuk. Została ona oblana kwasem siarkowym. Zabójstwo aktywistki odbiło się na Ukrainie głośnym echem. Ukarania winnych domagają się działacze społeczni i znajomi Kateryny Handziuk.

Zabójstwo Kateryny Handziuk

Prokuratura poinformowała szefa rady obwodu chersońskiego Władysława Manhera, że jest podejrzany. Nie dokonano jednak jego zatrzymania. Prokurator generalny Jurij Łucenko podkreślił, że według danych śledczych Władysław Manher zlecił i częściowo brał udział w zabójstwie aktywistki. Motywem miała być antykorupcyjna działalność Kateryny Handziuk, która ukazywała i krytykowała związki lokalnej władzy ze środowiskami przestępczymi. Władysław Manher, zdaniem prokuratury, uświadamiał, że taka krytyka zagraża jego interesom i chciał zastraszyć innych aktywistów z Chersonia. W tym celu zorganizował zabójstwo, które miało spowodować u poszkodowanej cierpienia fizyczne i psychiczne.

Katerynę Handziuk oblano kwasem siarkowym w lipcu zeszłego roku. Aktywistka z rozległymi poparzeniami trafiła do szpitala, gdzie zmarła po kilku miesiącach. Wielu działaczy społecznych i znajomych aktywistki oskarżało władze, oraz organa ścigania o celowe zaniechania w śledztwie.

msze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Po zabójstwie ukraińskiej aktywistki aresztowany pomocnik jednego z polityków

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2018 18:24
Ukraińskie służby aresztowały mężczyznę, który może być zamieszany w sprawę zabójstwa charkowskiej aktywistki Kateryny Handziuk. To były pomocnik jednego z deputowanych do ukraińskiego parlamentu z ramienia Bloku Petra Poroszenki. Niedawna śmierć Kateryny Handziuk wzburzyła dużą część ukraińskiej opinii społecznej.
rozwiń zwiń