X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Publicysta Jerzy Haszczyński: jesteśmy świadkami "domykania" Europy

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2019 13:35
Rosja zastosowała znaną taktykę podkupywania ludzi, którzy mogą wywołać zamieszanie i wyprowadzić na ulicę tłumy. Nagłośniły to greckie media, za niewielkie sumy udawało się zorganizować dziesiątki tysięcy protestujących ludzi – mówił w Polskim Radiu 24 Jerzy Haszczyński (Rzeczpospolita). Ponadto w audycji komentarz dr Szymona Kardasia (Ośrodek Studiów Wschodnich) oraz Michała Potockiego (Dziennik Gazeta Prawna) do sporu wokół gazociągu Nord Stream 2 i wycofania się Rosji z porozumienia INF.
Audio
  • 10.02.19 Jerzy Chaszczyński (Rzeczpospolita)
  • 10.02.19 dr Szymon Kardaś (Ośrodek Studiów Wschodnich), Michał Kadraś (Dziennik Gazeta Prawna).
Premier Alexis Tsipras podczas debaty w greckim parlamencie. 8.02.2019
Premier Alexis Tsipras podczas debaty w greckim parlamencie. 8.02.2019Foto: PAP/EPA/ORESTIS PANAGIOTOU

Ambasadorowie 29 państw NATO podpisali w środę w Brukseli protokół przyjęcia Macedonii Północnej do Sojuszu. Stało się to możliwe dzięki porozumieniu zawartemu przez ten kraj z Grecją, które zakończyło wieloletni spór o nazwę tej byłej jugosłowiańskiej republiki.

Konieczna będzie jeszcze ratyfikacja rozszerzenia Sojuszu przez parlamenty krajów członkowskich. Źródła w Sojuszu informowały w grudniu, że przyjęcie Macedonii byłoby możliwe wiosną 2020 r.

Szef NATO Jens Stoltenberg podpisanie protokołu nazwał historycznym momentem. Podczas uroczystości powiedział, że władze Grecji i Macedonii Północnej wykazały wielką odwagę, zawierając porozumienie w sprawie zmiany nazwy tej byłej jugosłowiańskiej republiki. "Ateny i Skopje wniosły istotny wkład w budowę bezpieczeństwa i stabilności w regionie" - ocenił szef Sojuszu.

Publicysta Jerzy Haszczyński przypomniał, że po rozpadzie Jugosławii nie było jasne, że nowo powstała wówczas Macedonia będzie chciała aspirować do dziedzictwa helleńskiego. – Grecja, która była już osadzona w tradycjach zachodnich, przystąpiła nagle do bojkotu Macedonii blokując jej wszelkie działania ze względu na nazwę kraju. Dzisiaj jesteśmy świadkami narodzin Macedonii Północnej. Kompromis uzyskano ciężką pracą. Do końca, zwłaszcza w parlamencie greckim, nie było wiadomo, czy przeciwnikom nie uda się tego procesu powstrzymać. To jest wielki sukces premierów i dyplomacji obu krajów. Premier Grecji Aleksis Tsipras był populistyczny i roszczeniowy w sprawach gospodarczych, natomiast w kwestiach geopolitycznych okazał się człowiekiem bardzo zdeterminowanym do osiągnięcia sukcesu bardzo ważnego dla bezpieczeństwa i stabilizacji w regionie Bałkanów. Dochodzi do swego rodzaju domykania Europy jako jednego organizmu. Inne kraje Bałkanów stoją przed podobną szansą - podkreślił publicysta w Polskim Radiu 24.

Więcej w zapisie audycji.

Rozmawiał Michał Żakowski.

PR24/ka

____________________ 

Data emisji: 10.02.2019

Godzina emisji: 21:06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Historyczny podpis. Macedonia Północna podpisała protokół akcesyjny do NATO

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2019 12:00
Macedonia Północna o krok od NATO. Dziś podpisała w kwaterze głównej w Brukseli protokół akcesyjny. W uroczystości wziął udział minister spraw zagranicznych tego kraju Nikola Dimitrow, obecni byli ambasadorowie 29 państw członkowskich Sojuszu
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Spasimir Domaradzki: akces Macedonii do NATO to zwycięstwo polityki pojednania

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2019 20:35
– Jest to wielkie osiągnięcie pewnego modelu uprawiania polityki, który cechuje Europę od końca II Wojny Światowej, który rozlewa się na Wschód i dochodzi do kolejnych państw, nie będących w stanie wejść na ścieżkę pojednania, wzajemnego porozumienia i odkładnia problemów natury symbolicznej i narodowościowej na rzecz budowania wspólnej przyszłości - mówił w Polskim Radiu 24 dr Spasimir Domaradzki (Uczelna Łazarskiego).
rozwiń zwiń