Ekspert: przyjęcie Macedonii do NATO długofalowo jest korzystne dla Grecji

2019-02-06, 21:55

Ekspert: przyjęcie Macedonii do NATO długofalowo jest korzystne dla Grecji
Minister spraw zagranicznych Macedonii Północnej Nikola Dimitrov i sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Foto: PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ

- Porozumienie grecko-macedońskie jest sygnałem, że warto rozmawiać przy stole negocjacyjnym. Na pewno była duża presja ze strony państw NATO i UE, żeby ten spór uregulować - mówił w Polskim Radiu 24 dr Adam Balcer ze Studium Europy Wschodniej UW.

Posłuchaj

6.02.19 Adam Balcer: porozumienie z Macedonią korzystne dla Grecji
+
Dodaj do playlisty

Adam Balcer podkreślił, że na Bałkanach doceniana jest zdecydowana postawa polityków. - Premier Grecji Aleksis Tsipras pokazał, że ma silny charakter. W pespektywie długoterminowej porozumienie jest korzystne dla Grecji. Ateny mają ambicję do odgrywania ważnej roli. Od razu po przegłosowaniu poprawiło się oprocentowanie greckich obligacji - wskazał gość Polskiego Radia 24.  

Ekspert Studium Europy Wschodniej UW mówił też o rosyjskim zaangażowaniu na Bałkanach. - Moskwa traktuje ten teren, jako obszar geopolitycznej rywalizacji, gdzie można wykorzystać środowiska prorosyjskie, by robić problemu NATO i UE. Przyjeżdżają tam rosyjskie delegacje i grożą innym państwom - powiedział Adam Balcer.

W audycji również relacja Beaty Płomeckiej, korespondentki Polskiego Radia w Brukseli nt. podpisania przez Macedonię Północną protokołu akcesyjnego do NATO.

Macedonia Północna o krok od NATO. Dziś podpisała w kwaterze głównej w Brukseli protokół akcesyjny. W uroczystości wziął udział minister spraw zagranicznych tego kraju Nikola Dimitrow i ambasadorowie 29 państw członkowskich Sojuszu. Było to możliwe, bo władze w Skopje i Atenach rozwiązały trwający niemal 30 lat spór o nazwę. Grecja uważała, że starożytna Macedonia to część jej dziedzictwa kulturowego. Po zmianie nazwy byłej jugosłowiańskiej republiki na Macedonia Północna Grecja przestała blokować wejście tego kraju do Sojuszu.

Od dziś Macedonia Północna może uczestniczyć w posiedzeniach krajów Sojuszu jako obserwator. A po zakończeniu procesu ratyfikacji stanie się 30. pełnoprawnym państwem członkowskim NATO. Grecja zapowiedziała, że w symbolicznym geście jako pierwsza ratyfikuje dokument. Zwykle ratyfikacja trwa około roku, ale kwatera główna nie wyklucza, że potrwa to szybciej i w ciągu kilku miesięcy nastąpi rozszerzenie Sojuszu.To podtrzymanie strategii NATO dotyczącej budowania stabilności i bezpieczeństwa na Bałkanach Zachodnich. Rosja protestuje, bo to ograniczy jej wpływy w tym regionie.

"Spojrzenie na Wschód" prowadziła Maria Przełomiec.

Polskie Radio 24/ras

--------------------------------

Data emisji: 06.02.2019

Godzina emisji: 20.35


Polecane

Wróć do strony głównej