X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Ekspert: przyjęcie Macedonii do NATO długofalowo jest korzystne dla Grecji

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2019 21:55
- Porozumienie grecko-macedońskie jest sygnałem, że warto rozmawiać przy stole negocjacyjnym. Na pewno była duża presja ze strony państw NATO i UE, żeby ten spór uregulować - mówił w Polskim Radiu 24 dr Adam Balcer ze Studium Europy Wschodniej UW.
Audio
  • 6.02.19 Adam Balcer: porozumienie z Macedonią korzystne dla Grecji
Minister spraw zagranicznych Macedonii Północnej Nikola Dimitrov i sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg
Minister spraw zagranicznych Macedonii Północnej Nikola Dimitrov i sekretarz generalny NATO Jens StoltenbergFoto: PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ

Adam Balcer podkreślił, że na Bałkanach doceniana jest zdecydowana postawa polityków. - Premier Grecji Aleksis Tsipras pokazał, że ma silny charakter. W pespektywie długoterminowej porozumienie jest korzystne dla Grecji. Ateny mają ambicję do odgrywania ważnej roli. Od razu po przegłosowaniu poprawiło się oprocentowanie greckich obligacji - wskazał gość Polskiego Radia 24.  

Ekspert Studium Europy Wschodniej UW mówił też o rosyjskim zaangażowaniu na Bałkanach. - Moskwa traktuje ten teren, jako obszar geopolitycznej rywalizacji, gdzie można wykorzystać środowiska prorosyjskie, by robić problemu NATO i UE. Przyjeżdżają tam rosyjskie delegacje i grożą innym państwom - powiedział Adam Balcer.

W audycji również relacja Beaty Płomeckiej, korespondentki Polskiego Radia w Brukseli nt. podpisania przez Macedonię Północną protokołu akcesyjnego do NATO.

Macedonia Północna o krok od NATO. Dziś podpisała w kwaterze głównej w Brukseli protokół akcesyjny. W uroczystości wziął udział minister spraw zagranicznych tego kraju Nikola Dimitrow i ambasadorowie 29 państw członkowskich Sojuszu. Było to możliwe, bo władze w Skopje i Atenach rozwiązały trwający niemal 30 lat spór o nazwę. Grecja uważała, że starożytna Macedonia to część jej dziedzictwa kulturowego. Po zmianie nazwy byłej jugosłowiańskiej republiki na Macedonia Północna Grecja przestała blokować wejście tego kraju do Sojuszu.

Od dziś Macedonia Północna może uczestniczyć w posiedzeniach krajów Sojuszu jako obserwator. A po zakończeniu procesu ratyfikacji stanie się 30. pełnoprawnym państwem członkowskim NATO. Grecja zapowiedziała, że w symbolicznym geście jako pierwsza ratyfikuje dokument. Zwykle ratyfikacja trwa około roku, ale kwatera główna nie wyklucza, że potrwa to szybciej i w ciągu kilku miesięcy nastąpi rozszerzenie Sojuszu.To podtrzymanie strategii NATO dotyczącej budowania stabilności i bezpieczeństwa na Bałkanach Zachodnich. Rosja protestuje, bo to ograniczy jej wpływy w tym regionie.

"Spojrzenie na Wschód" prowadziła Maria Przełomiec.

Polskie Radio 24/ras

--------------------------------

Data emisji: 06.02.2019

Godzina emisji: 20.35


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Parlament Macedonii zgodził się na zmianę nazwy kraju. "Pierwszy krok do historycznego porozumienia"

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2018 11:11
Macedoński parlament rozpoczął procedurę wprowadzenia poprawek do ustawy zasadniczej, w tym m.in. zmiany nazwy na Republika Macedonii Północnej. Przyjęcie ich ma umożliwić wejście tego kraju do Unii Europejskiej i NATO.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Macedonia Północna zamiast Macedonii. Poprawka do konstytucji uchwalona

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2019 20:39
Macedoński parlament uchwalił w piątek poprawkę do konstytucji, która zmienia nazwę państwa na "Republika Macedonii Północnej" zgodnie z porozumieniem z sąsiednią Grecją. Nowa nazwa zacznie obowiązywać, gdy umowę z Macedonią ratyfikuje parlament w Atenach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

NATO: w środę sojusznicy i Macedonia Północna podpiszą traktat akcesyjny

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2019 14:41
W środę w Brukseli przedstawiciele 29 krajów członkowskich NATO podpiszą z Macedonią Północną traktat akcesyjny. Jak poinformowała kwatera główna Sojuszu Północnoatlantyckiego, w uroczystości będzie uczestniczył minister spraw zagranicznych Nikola Dimitrow. 
rozwiń zwiń