X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Historyczna wizyta Franciszka na Półwyspie Arabskim. Przesłanie o rozdziale religii od przemocy

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2019 13:34
Papież Franciszek zakończył we wtorek wizytę w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Abu Zabi. Jego 27. zagraniczna pielgrzymka miała wymiar historyczny. Była to pierwsza podróż papieża na Półwysep Arabski. – Przybył z przesłaniem, że religia nie może wiązać się z przemocą. Wybrzmiało to bardzo mocno – zauważył ks. Andrzej Majewski, szef redakcji katolickiej Polskiego Radia.
Audio
  • 5.02.19 ks. Andrzej Majewski: „Papież zaznaczył, że nie zbudujemy przyszłości bez budowania mostów między kulturami i narodami (…)”.
Papież Franciszek w drodze do Zayed Sports City, gdzie odprawił mszę świętą dla 135 tys. osób.
Papież Franciszek w drodze do Zayed Sports City, gdzie odprawił mszę świętą dla 135 tys. osób.Foto: PAP/EPA/ALI HAIDER

W Abu Zabi Franciszek przebywał na zaproszenie tamtejszego następcy tronu, księcia Muhammada ibn Zajeda an-Nahajana. Podczas audiencji w Watykanie zaprosił on papieża na międzynarodowe spotkanie międzyreligijne "Międzyludzkie braterstwo".

– Papież mówił o konieczności dialogu. Zaznaczył, że nie zbudujemy przyszłości bez tworzenia mostów między kulturami i narodami. Wskazał również, że nie można utożsamiać żadnej religii z przemocą. Przyjechał z przesłaniem, że islam to nie terroryzm. Terroryści są w każdej społeczności, niezależnie od tego, jaka wiara jest w nim wyznawana – podkreślił ks. Majewski.

Franciszek przybył również do Wielkiego Meczetu Szejka Zajeda, założyciela i pierwszego przywódcy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Po uroczystościach, dedykowanych dialogowi z islamem, Franciszek poświęcił wtorek wspólnocie katolickiej, liczącej w tym kraju prawie milion osób. Odwiedził katedrę pod wezwaniem świętego Józefa. Przed odlotem z Abu Zabi odprawił mszę na miejscowym stadionie, w której uczestniczyło około 135 tys. osób.

– Pojawienie się Franciszka w ZEA to bardzo ważny znak pocieszenia dla żyjącej tam, w trudnych warunkach, wspólnoty. Co prawda wiara chrześcijańska nie jest tam wprost prześladowana, jak chociażby w niedalekiej Arabii Saudyjskiej, ale wierni nie mogą swobodnie praktykować religii, co wyraża się np. przez zakaz budowy kościołów – dodał rozmówca Polskiego Radia 24.  

Papieska wizyta przypadła w 800. rocznicę historycznego spotkania świętego Franciszka z Asyżu z egipskim sułtanem Malikiem al-Kamilem w porcie Damietta nad odnogą Nilu w czasach krucjat.

PAP/Polskie Radio 24/db

------------------------------

Data emisji: 5.02.2019

Godzina emisji: 12.45

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nowy model Kościoła katolickiego. Czy pomoże uzdrowić jego wnętrze?

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2019 21:20
Coraz częściej pojawiają się opinie, że część odpowiedzialności za skandale seksualne w Kościele ponosi model formacyjny kapłanów. – W XXI wieku katolicyzm trzeba wymyślić na nowo. Chodzi o reformę pewnych aspektów instytucji kościelnych – podkreślił w audycji "Terlikowski na Froncie" ks. prof. Andrzej Kobyliński z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pod prąd czy bez prądu - życie konsekrowane…

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2019 11:00
Wydają się jakby z innego czasu i wymiaru. Jakby na siłę nieprzystosowani do współczesności. Żyją w innym rytmie. Jakby na przekór. Chciani i niechciani - obecni. Jawnie lub w ukryciu. Kim są i po co są - konsekrowani - czyli kto?
rozwiń zwiń