X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Ukraina: do 30 wzrosła liczba kandydatów na prezydenta

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2019 07:00
Liczba kandydatów na prezydenta Ukrainy w wyznaczonych na koniec marca wyborach wzrosła do 30 - poinformowała w poniedziałek Centralna Komisja Wyborcza (CKW) w Kijowie. W ukraińskiej historii nie było jeszcze tak wielu ubiegających się o ten urząd. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: president.gov.ua

CKW, która w niedzielę zakończyła przyjmowanie dokumentów do udziału w wyborach, w poniedziałek zaakceptowała dokumenty jeszcze dwóch osób. Są to: były wicepremier i wiceszef kancelarii byłego prezydenta Wiktora Juszczenki, Roman Bezsmertny, oraz kandydat partii ”Widrodżennia” (Odrodzenie) Wiktor Bondar. 

Chętnych do objęcia najwyższego stanowiska na Ukrainie było ogółem 89, jednak nie wszyscy zdołali spełnić wymagane kryteria. Każdy z kandydatów musiał m.in. wpłacić 2,5 mln hrywien (ok. 338,7 tys. zł). Kwota jest zwracana jedynie zwycięzcy wyborów, a także jego rywalowi w ewentualnej drugiej turze. 

Nie wpłaciła pieniędzy m.in. lotniczka wojskowa Nadija Sawczenko, która w 2014 roku została uprowadzona do Rosji, a następnie uwolniona w ramach wymiany więźniów w 2016 roku. W marcu 2018 roku została zatrzymana przez ukraińskie władze i wciąż przebywa w areszcie pod zarzutem przygotowywania zamachu stanu i ataku na siedzibę parlamentu w Kijowie. 

Największe poparcie dla trójki kandydatów

Ostateczna lista kandydatów na prezydenta zostanie ogłoszona 8 lutego. Dokumenty w Centralnej Komisji Wyborczej złożyli oprócz obecnego prezydenta Petra Poroszenki m.in.: była premier Julia Tymoszenko, mer Lwowa Andrij Sadowy, Jurij Bojko z prorosyjskiego Bloku Opozycyjnego, były minister obrony Anatolij Hrycenko, były przewodniczący parlamentu Ołeksandr Moroz, Rusłan Koszułynski z nacjonalistycznej partii Swoboda, były szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Wałentyn Naływajczenko oraz przemysłowiec Serhij Taruta. 

Na czele rankingów przedwyborczych znajdują się Poroszenko, Tymoszenko i komik telewizyjny Wołodymyr Zełenski. Ten ostatni zajął pierwsze miejsce w dwóch opublikowanych w ubiegłym tygodniu sondażach, wyprzedzając prowadzącą dotąd Tymoszenko oraz Poroszenkę. 

Na Zełenskiego chce głosować 23 proc. respondentów spośród 50,9 proc., którzy zadeklarowali, że dokonali już wyboru i z pewnością pójdą do urn - wskazują wyniki wspólnego badania Centrum Razumkowa, Kijowskiego Międzynarodowego Instytutu Socjologii oraz pracowni Socis. Na drugim miejscu uplasował się Poroszenko z poparciem 16,4 proc., a na trzecim - Tymoszenko z wynikiem 15,7 proc. 

Uczestników tego sondażu poproszono, by niezależnie od własnych sympatii wyborczych wymienili kandydata, który ich zdaniem zwycięży w wyścigu o najwyższy urząd w państwie. Pierwsze miejsce zajął Poroszenko (20,5 proc.), a kolejne Tymoszenko (19,9 proc.) i Zełenski (10,8 proc.). W badaniu, które przeprowadziła grupa socjologiczna Rating, Zełenski otrzymał poparcie 19 proc. respondentów, Tymoszenko - 18,2 proc., a Poroszenko – 15,1 proc. 

Według opublikowanego w grudniu sondażu kijowskiej Fundacji Inicjatywy Demokratyczne i Centrum Razumkowa największym poparciem cieszyła się Tymoszenko. Wśród osób, które zdecydowały, że pójdą do urn, chciało na nią głosować 16 proc. respondentów. Poroszenko plasował się wtedy na drugim miejscu z poparciem 13,8 proc., a Zełenski zajął trzecie z wynikiem 8,8 proc. 

W 2019 roku na Ukrainie odbędą się nie tylko wybory prezydenckie. Jesienią Ukraińcy będą wybierali nowy skład Rady Najwyższej. 

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)  / agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kampania wyborcza na Ukrainie. W sondażach prowadzi Julia Tymoszenko

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2019 20:35
- Obecnie w sondażach prowadzi Julia Tymoszenko, była premier. Po piętach drepcze jej urzędujący prezydent Petro Poroszenko. Trzeci jest komik Wołodymyr Zełenski. Wygląda na to, że między tą trójką rozegra się walka o wejście do drugiej tury – powiedział w Polskim Radiu 24 Michał Potocki z Dziennika Gazety Prawnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poroszenko: Ukraina w 2024 roku złoży wniosek o członkostwo w UE

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2019 14:10
Dotychczasowy prezydent Ukrainy Petro Poroszenko ogłosił, że weźmie udział w wyborach i chce stać na czele państwa przez kolejną kadencję.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ukraina. Poroszenko będzie walczył o kolejną kadencję

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2019 08:02
- Kilka miesięcy temu szanse miał małe, ale według ostatnich sondaży, zaczął z miejsca piątego przesuwać się w kierunku trzeciego. Jednym z powodów jest aktywność Poroszenki i wiązane z nią otrzymanie przez ukraińskie prawosławie autokafalii - mówił w Dwójce Tadeusz Iwański. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poroszenko: w ciągu pięciu lat otrzymamy decyzję o członkostwie w NATO

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2019 21:41
Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko wyraził w niedzielę przekonanie, że w ciągu pięciu najbliższych lat jego kraj otrzyma decyzję w sprawie przyznania mu członkostwa w Sojuszu Północnoatlantyckim.
rozwiń zwiń