more_horiz
Wiadomości

Napięta sytuacja w Wenezueli. Dr Jerzy Targalski: dla Rosji to okazja do zastosowania scenariusza syryjskiego

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2019 08:02
- Wenezuela może być kolejnym krajem, w którym Rosja będzie pogłębiała chaos i sprawiała kłopoty Stanom Zjednoczonym - powiedział dr Jerzy Targalski. W Polskim Radiu 24 rozmowa o sytuacji wewnętrznej w Wenezueli, w której ważą się losy prezydentury tego kraju pomiędzy Nicolasem Maduro i Juanem Guaido.
Audio
  • 5.02.19 Dr Jerzy Targalski: „Mocno wątpię w to, czy Amerykanie wyślą do Wenezueli swoje oddziały (…)”.
Dr Jerzy Targalski
Dr Jerzy Targalski Foto: PR24

Maduro odrzucił ultimatum europejskich krajów, wzywających do przeprowadzenia wyborów prezydenckich po tym, jak przywódca opozycji Juan Guaido ogłosił się tymczasowym prezydentem kraju. W tej sytuacji w Wenezueli są dwaj prezydenci. Dr Jerzy Targalski zwrócił uwagę, że decydujący głos w rozgrywce pomiędzy przywódcami może mieć armia.

- Do tego, by opowiedziała się za nowym prezydentem, wzywał prezydent USA Donald Trump. Wenezuelscy wojskowi nie są obojętni politycznie. Gdy w 1999 roku do władzy doszedł Hugo Chavez, to zniósł zakaz obejmowania stanowisk państwowych przez dowódców armii. W tej chwili są oni częścią elity władzy. Musieliby dojść do porozumienia z Juanem Guaido, który obiecał im zachowanie dotychczasowych przywilejów - dodał gość Polskiego Radia 24.

Coraz więcej światowych przywódców uznaje Juana Guaido za prezydenta Wenezueli. Za Nicolasem Maduro opowiadają się m.in. Rosja, Chiny oraz Kuba. W opinii dr. Jerzego Targalskiego dotychczasowy wenezuelski prezydent "staje się zakładnikiem Rosji".

- Wenezuela może być miejscem, w którym Rosja zastosuje tzw. scenariusz syryjski. Mam na myśli działania wprowadzające chaos w państwie i sprawiające problemy w polityce zagranicznej USA. Rosji zależy na Wenezueli ze względu na jej zasoby surowców naturalnych oraz kwestie związane z rynkiem narkotyków. Nie wierzę w to, że Donald Trump, pomimo zapowiedzi o użyciu siły, jako jednej z opcji, zdecyduje się na wysłanie swoich wojsk do Wenezueli. Musiałoby przecież dojść do bezpośrednich starć – podkreślił ekspert.

Z dr. Jerzym Targalskim rozmawiała Dorota Kania.

Polskie Radio 24/db

------------------------------

Data emisji: 5.02.2019

Godzina emisji: 7.10

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dr Jerzy Targalski: Rosjanie w Wenezueli dążyli do opanowania sektora naftowego

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2019 09:01
Kontyngent najemników miał przylecieć do Wenezueli krótko przed rozpoczęciem antyrządowych protestów. Rosjanie - według mediów - mieli przylecieć dwoma wyczarterowanymi samolotami do stolicy Kuby, Hawany, skąd zostali przetransferowani rejsowymi lotami do Wenezueli. W Polskim Radiu 24 komentarz dr Jerzego Targalskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Protesty w Wenezueli. Juan Guaido: blisko już do zmiany władzy

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2019 20:00
- Zmiana władzy jest już blisko - powiedział swoim zwolennikom w Caracas lider opozycji i szef parlamentu Wenezueli Juan Guaido. W stolicy tego południowoamerykańskiego państwa demonstrowali też zwolennicy prezydenta Nicolasa Maduro. 
rozwiń zwiń