X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

ONZ: rząd RŚA uzgodnił porozumienie pokojowe z grupami zbrojnymi

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2019 18:12
Po latach walk rząd Republiki Środkowoafrykańskiej (RŚA) osiągnął porozumienie pokojowe z 14 grupami zbrojnymi działającymi w tym państwie - poinformowała w sobotę ONZ. Szczegóły porozumienia nie są znane.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: lockstockb/sxc.hu/cc

Rozmowy pokojowe między stronami krwawego konfliktu trwającego od 2013 roku rozpoczęły się 24 stycznia w Chartumie, stolicy sąsiedniego Sudanu. 

W ocenie agencji Associated Press porozumienie daje nadzieję na zakończenie walk w RŚA. Szacuje się, że w walkach w tym jednym z najbiedniejszych krajów świata zginęły tysiące ludzi. Według ONZ tylko w tym roku ponad 63 proc. mieszkańców tego państwa potrzebować będzie pomocy humanitarnej.

Republika Środkowoafrykańska jest pogrążona w chaosie od obalenia prezydenta Francois Bozize w marcu 2013 roku przez muzułmańskich rebeliantów. Na początku 2014 roku muzułmańska koalicja Seleka musiała oddać władzę w następstwie utraty kontroli nad falą przemocy, która według ekspertów ONZ ściągnęła na kraj widmo ludobójstwa.

Do upadku koalicji przyczyniła się też interwencja Francji. Paryż podjął decyzję o operacji w RŚA pod koniec 2013 roku, gdy konflikt między chrześcijanami a muzułmanami w tym kraju przerodził się w pogromy religijne. Początkowo francuski kontyngent uczestniczący w operacji "Sangaris" liczył 2 tys. żołnierzy. Misję Francuzów wsparła Polska. W 2016 roku Francja wycofała swe wojska z RŚA.

W RŚA wciąż jednak dochodzi do zamieszek. O kraju były głośno w sierpniu 2018 roku z powodu zabicia w nim trzech dziennikarzy z Rosji planujących przygotowanie dokumentu o rosyjskich najemnikach z tzw. grupy Wagnera działających w Republice Środkowoafrykańskiej. 

msze