more_horiz
Wiadomości

Iran świętuje rewolucję islamską. 40 lat temu Chomeini wrócił z wygnania

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2019 23:01
Iran rozpoczął obchody 40. rocznicy rewolucji islamskiej. Mija właśnie 40 lat od chwili, gdy imam Ruhollah Chomeini triumfalnie powrócił do Iranu z wygnania. To właśnie Chomeini był przywódcą rewolucji, która kilka dni później obaliła popieranego przez USA szacha Iranu. W rezultacie, Iran stał się republiką islamską.
Audio
  • Iran rozpoczął obchody rocznicy rewolucji. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
Obchody 40. rocznicy rewolucji islamskiej w Iranie
Obchody 40. rocznicy rewolucji islamskiej w IranieFoto: EPA/ABEDIN TAHERKENAREH

Państwowe uroczystości rocznicowe rozpoczęły się od ceremonii w Teheranie. W mauzoleum imama Chomeiniego przedstawiciele władz kraju a także setki Irańczyków upamiętniły powrót duchownego do kraju po 15 latach pobytu na emigracji w Iraku, Turcji i we Francji.

Kulminacja uroczystości rocznicowych zaplanowana jest na 11 lutego. To właśnie tego dnia islamscy rebelianci ostatecznie pokonali wojska wierne szachowi Iranu, a Chomeini został faktycznym przywódcą Iranu. - Chomeini był bardzo spokojny. W zasadzie nie pokazywał emocji. Był jakby z innej planety - wspomina francuski dziennikarz Paul Taylor, który rozmawiał z Chomeinim na kilka dni przed jego powrotem do Iranu.

Od 40 lat Iranem rządzą szyiccy duchowni, a islam jest podstawą tamtejszego prawa. Iran jest jednym z najbardziej wpływowych krajów Bliskiego Wschodu. Przypuszcza się, że główne uroczystości rocznicowe staną się dla władz w Teheranie pretekstem do pokazu siły i potęgi Iranu.

Od czasu rewolucji islamskiej znacząco pogorszyły się relacje Iranu ze Stanami Zjednoczonymi. Ameryka stała się bowiem dla władz w Teheranie największym na świecie wrogiem.

Po kilkuletniej odwilży za czasów prezydenta Baracka Obamy, od momentu, gdy prezydentem USA został Donald Trump ponownie zaostrzyła się retoryka Waszyngtonu wobec Teheranu. Stany Zjednoczone wycofały się z wielostronnego porozumienia nuklearnego z Iranem, a w połowie lutego Waszyngton organizuje w Warszawie konferencję poświęconą bezpieczeństwu na Bliskim Wschodzie. Jednym z tematów spotkania ma być zagrożenie ze strony Iranu.

fc

Zobacz więcej na temat: ŚWIAT Iran Azja
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Konsultacje polityczne w Teheranie. Jacek Czaputowicz: Polska będzie utrzymywać dialog z Iranem

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2019 15:35
Wiceszefowie MSZ Polski i Iranu, Maciej Lang i Abbas Arakczi, odbyli konsultacje polityczne w Teheranie. Jacek Czaputowicz, minister spraw zagranicznych, powiedział, że zakończyły się one dobrym rezultatem i strony umówiły się na dalszej kontakty.
rozwiń zwiń