X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Wenezuela: Juan Guaido wskazuje Polskę jako wzór transformacji

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2019 21:33
Tymczasowy prezydent Wenezueli Juan Guaido powiedział w czwartkowym wywiadzie dla dziennika “El Pais”, że polska transformacja ustrojowa może być jednym ze wzorów dla budowy nowych struktur państwowych w Wenezueli. 
Juan Guaido
Juan GuaidoFoto: EPA/CRISTIAN HERNANDEZ

Guaido zadeklarował, że po upadku reżimu prezydenta Nicolasa Maduro konieczne będzie przygotowanie planu działań, służących odbudowie kraju. Zwrócił uwagę na oddolne ruchy społeczeństwa, które nie chce już żyć w kraju antydemokratycznym. 

- Transformacji politycznych nie można zatwierdzić dekretem, ale tworzy się je dzięki sile politycznej zdolnej obalić dyktaturę i przejść do demokracji. Było wiele takich przykładów na świecie: Polska, Wenezuela w 1958, albo Chile (…). Mamy możliwości, aby zrealizować to w krótkim czasie - dodał. 

Guaido zapowiedział, że do budowania nowej Wenezueli zaprosi m.in. przedstawicieli reżimu, w tym sympatyków poglądów Hugo Chaveza, wyznawanych przez obecnego prezydenta Nicolasa Maduro, jak i przedstawicieli sił bezpieczeństwa. 

W czwartkowej telefonicznej rozmowie z “El Pais” lider wenezuelskiej opozycji potwierdził też swój zamiar ogłoszenia po dojściu do władzy amnestii dla członków obecnego reżimu. Wskazał również przykłady świadczące o rosnącej niechęci do Maduro wśród wojskowych. 

- Jestem pewien, że w każdej chwili możemy być świadkami wyrazu niezadowolenia ze strony sił zbrojnych i staną one po stronie konstytucji. Nie tylko dlatego, że proponujemy im amnestię i gwarancje, ale że będą one mieć również udział w odbudowie naszego kraju - zapewnił Guaido. 

Dotychczasowy szef parlamentu Wenezueli zaznaczył, że w kraju nie istnieje ryzyko wybuchu wojny domowej, gdyż 90 proc. obywateli sprzeciwia się reżimowi Maduro. Lider opozycji podziękował też władzom Unii Europejskiej za udzielone mu poparcie. 

W czwartek Parlament Europejski uznał Guaido za tymczasowego prezydenta Wenezueli oraz wezwał do tego samego szefową dyplomacji UE Federicę Mogherini.  Ta poinformowała, że Unia Europejska postanowiła utworzyć międzynarodową grupę kontaktową ds. Wenezueli. Celem grupy będzie doprowadzenie do nowych wyborów w tym kraju. Mogherini wyjaśniła, że grupa będzie miała 90 dni, by pomóc Wenezueli w rozwiązaniu kryzysu politycznego. Jeśli w tym czasie cel nie zostanie osiągnięty, UE rozważy nałożenie kolejnych sankcji na rząd prezydenta Nicolasa Maduro. 

W czwartek Mogherini zażądała od władz Wenezueli natychmiastowego uwolnienia trzech dziennikarzy hiszpańskiej agencji EFE, którzy zostali aresztowani w środę w Caracas. W czwartek ambasador Francji w tym kraju Romain Nadal poinformował, że dziennikarze zostali uwolnieni. 

W sobotę sześć państw UE – Hiszpania, Francja, Niemcy, Wielka Brytania, Portugalia i Holandia – ogłosiło, że uznają Guaido za prezydenta Wenezueli, jeśli dotychczasowe władze tego kraju nie rozpiszą wyborów prezydenckich w ciągu ośmiu dni. Rząd Nicolasa Maduro odrzucił to ultimatum. 

Wprawdzie w maju 2018 r. Maduro wygrał wybory prezydenckie, zapewniając sobie drugą kadencję, ale wybory nie spełniły standardów demokratycznych i nie zostały uznane przez wiele państw, w tym przez UE. 

fc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rosyjscy najemnicy zjeżdżają do Wenezueli. Mają chronić prezydenta

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2019 19:36
Rosyjscy najmenicy w ostatnich dniach przylecieli do Wenezueli, by wzmocnić ochronę prezydenta Nicolasa Maduro w związku z trwającymi w tym kraju antyrządowymi demonstracjami - podaje w piątek Reuters, powołując się na źródła bliskie sprawie.
rozwiń zwiń