more_horiz
Wiadomości

Emmanuel Macron spotkał się z w Egipcie przedstawicielami kościoła koptyjskiego

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2019 15:21
Prezydent Francji uczcił pamięć Koptów, którzy zginęli w zamachach w Egipcie. W czasie kończącej się wizyty w Kairze Emmanuel Macron odwiedził jeden z koptyjskich kościołów w stolicy Egiptu. Spotkał się też z miejscowymi chrześcijanami.
Audio
  • Prezydent Francji uczcił pamięć Koptów. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
Prezydent Francji Emmanuel Macron na spotkaniu z Koptami
Prezydent Francji Emmanuel Macron na spotkaniu z Koptami Foto: PAP/EPA/AMR NABIL

Prezydent Emmanuel Macron pojechał do koptyjskiego kościoła świętych Piotra i Pawła w kairskiej dzielnicy Abbasia. To właśnie tam swoją siedzibę ma zwierzchnik prawosławnego kościoła koptyjskiego w Egipcie Tawadros II. Wraz z duchownym francuski prezydent oddał hołd ofiarom zamachu z grudnia 2016 roku. W kościele zginęło wówczas 28 osób.

- Prezydent wpisał się do księgi pamiątkowej i oddał hołd wszystkim ofiarom ataków na kościoły. Odwiedził samo miejsce, gdzie doszło do zamachu i pytał, co było powodem ataku. Powiedziałem mu, że to nie był tylko atak na chrześcijan, ale także próba podważenia jedności narodu - tak relacjonował dziennikarzom krótką wizytę prezydenta koptyjski papież Tawadros II.

Koptowie to najliczniejsza i najstarsza chrześcijańska mniejszość religijna na Bliskim Wschodzie. W samym Egipcie liczą oni 9 milionów osób i stanowią 10 procent populacji. Za czasów władzy Bractwa Muzułmańskiego byli atakowani, a gdy rządy w Egipcie odzyskała armia, stanęli po stronie wojska. Przez przeciwnych wojsku islamistów zostali tym samym uznani za wrogów.

Tylko w ubiegłym roku w atakach radykalnych grup islamistów w Egipcie zginęło ponad 100 Koptów.

tjak

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak