X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Lista kandydatów ogłoszona. "Zimna wojna" z trzema nominacjami do Oscara

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2019 14:16
Zdobył już aż 15 nagród, a może sięgnąć po jeszcze kolejne – najcenniejsze. Melodramat "Zimna wojna" jest polskim kandydatem do Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny minionego roku. Również reżyser Paweł Pawlikowski oraz Łukasz Żal, autor zdjęć do filmu, zostali nominowani do tej nagrody.
Na zdjęciu Joanna Kulig i Tomasz Kot
Na zdjęciu Joanna Kulig i Tomasz KotFoto: YouTube

Film ukazuje historię Zuli Lichoń (Joanna Kulig) i Wiktora Warskiego (Tomasz Kot). Ona jest młodą śpiewaczką z małego miasteczka, on – założycielem zespołu ludowego pieśni i tańca Mazurek po czterdziestce. Ona doskonali swoje umiejętności wokalne pod czujnym jego okiem, on – okazuje się być nie tylko nauczycielem. Z czasem między bohaterami pojawia się uczucie, które doprowadza ich do szaleństwa. Nie mogą żyć ze sobą, a bez siebie - nie chcą. A wszystko to w scenerii Berlina i Paryża lat 50. i 60., które to miasta biorą oddech po II wojnie światowej.

Historię opowiadają nie tylko dialogi. Ukazuje ją także, a może przede wszystkim muzyka, która nierozłącznie towarzyszy Zuli i Wiktorowi w ich miłosnych perypetiach. Całość uzupełniają zdjęcia – czarno-białe, tym samym od razu miłośnikom kina przypominające "Idę", która w 2015 r. zdobyła Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny.

"Czwórka" w Gdyni, "piątka" w Sewilli

Teraz w jej ślady może pójść właśnie "Zimna wojna". Ma ku temu ogromne szanse, bo do tej pory zgarniała statuetki niemal na każdym festiwalu, na którym ją prezentowano. W sumie uzbierała już 15 nagród.

Zaczęło się od 71. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes w maju 2018 r. Za reżyserię Złotą Palmą został nagrodzony Paweł Pawlikowski. Potem był 43. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Podczas niego "Zimna wojna" otrzymała Złotego Lwa za najlepszy film, a także w kategoriach najlepszy dźwięk i najlepszy montaż. Do tego – na tym samym festiwalu – doszedł Złoty Kangur, czyli nagroda australijskich dystrybutorów filmowych.

Następnie były: Srebrna Żaba w kategorii najlepszy operator na Camerimage w Bydgoszczy i Brązowa Kamera podczas Międzynarodowego Festiwalu Operatorów Filmowych "Braci Manaki" w Macedonii (obie dla operatora Łukasza Żala), a także wygrane w kategorii najlepszy film zagraniczny na National Board of Review w Nowym Jorku i podczas gali Stowarzyszenia Nowojorskich Krytyków Filmowych.

Jednak prawdziwą furorę "Zimna wojna" zrobiła w grudniu w Sewilli, gdzie na rozdaniu nagród Europejskiej Akademii Filmowej zwyciężyła aż pięciokrotnie. Została najlepszym filmem europejskim minionego roku, Paweł Pawlikowski – najlepszym reżyserem oraz scenarzystą, Joanna Kulig – najlepszą aktorką, a Jarosław Kamiński – najlepszym montażystą. Niewiele zabrakło, a w Hiszpanii doszłaby jeszcze jedna nagroda, ale zamiast Tomasza Kota najlepszym europejskim aktorem uznano Marcello Fonte za rolę we francusko-włoskim dramacie "Dogman".


"Decyzje Akademii są nieprzewidywalne"

"Zimna wojna" może sięgnąć po jeszcze jedną nagrodę. Najcenniejszą, bo nasz film nominowano do tego, który może zostać najlepszym a kategorii nieanglojęzyczny. Powalczy tu o prymat z takimi produkcjami, jak m.in. meksykańska "Roma" Alfonso Cuarona i japońskie "Złodziejaszki".

Ewa Puszczyńska Decyzje Akademii są nieprzewidywalne. Nie można się też sugerować sukcesem "Idy". Joanna Kulig i Paweł Pawlikowski są w Stanach, na konkretne działania jeździmy także my, producenci, czy operator Łukasz Żal.

Czy dzieło Pawła Pawlikowskiego zostanie docenione przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej i sięgnie po Oscara?

- Decyzje Akademii są nieprzewidywalne. Nie można się też sugerować sukcesem "Idy". Joasia i Paweł [Joanna Kulig i Paweł Pawlikowski – przyp. red.] są w Stanach, na konkretne działania jeździmy także my, producenci, czy operator Łukasz Żal. Wspólny koncert w Stanach, przy okazji promując "Zimną wojnę", dał Marcin Masecki z Joasią Kulig. Joasia zresztą śpiewa na różnego rodzaju kameralnych imprezach w Ameryce. Muzykę z "Zimnej wojny" zatem także wykorzystuje się do promocji – powiedziała Ewa Puszczyńska z firmy Opus Film, producentka obrazuceremonia wręczenia Oscarów odbędzie się 24 lutego w Dolby Theatre w Hollywood.

91. ceremonia wręczenia Oscarów odbędzie się 24 lutego w Dolby Theatre w Hollywood.

bb/PAP

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak