more_horiz
Wiadomości

Arabia Saudyjska zbombardowała Sanę - stolicę Jemenu

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2019 14:20
Arabia Saudyjska zbombardowała Sanę - stolicę Jemenu. Pociski uszkodziły miedzy innymi jeden z tamtejszych szpitali, fabrykę plastiku i bazę wojskową. Według świadków to jeden z najpoważniejszych ataków w ostatnim czasie.
Jedna z jemeńskich fabryk w Senie zniszczona przez lotnictwo
Jedna z jemeńskich fabryk w Senie zniszczona przez lotnictwoFoto: PAP/EPA/YAHYA ARHAB

Mimo podpisanego pod koniec roku wstępnego porozumienia pokojowego obie strony trwającego od 2015 roku konfliktu nie wstrzymały działań wojennych. Względny spokój panuje tylko w porcie Al Hudajda, przez który do zniszczonego wojną kraju dostarczana jest pomoc humanitarna.

W ubiegłym tygodniu w wyniku ataku drona sterowanego przez bojowników Huti zginęli żołnierze rządowi oglądający paradę wojskową. Według kontrolowanej przez Saudów telewizji Al Arabia nocny atak koalicji wycelowany był właśnie w miejsca przechowywania dronów i militarną bazę wojskową. Wspierająca sunnicki rząd koalicja państw arabskich pod wodzą Arabii Saudyjskiej i szyiccy bojownicy Huti popierani przez Iran - obwiniają się wzajemnie o eskalowanie konfliktu.

Zdaniem komentatorów będzie to miało wpływ na wysiłki Organizacji Narodów Zjednoczonych by zakończyć wojnę w Jemenie - najbiedniejszym kraju na Półwyspie Arabskim.

tjak

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak