X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Mijają dwa lata prezydentury Donalda Trumpa. Jakie były jego kluczowe decyzje?

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2019 04:00
Mija połowa kadencji Donalda Trumpa. Dokładnie dwa lata temu został on zaprzysiężony na stanowisko prezydenta Stanów Zjednoczonych. Amerykanie są podzieleni w ocenie swego przywódcy. Publicyści mówią o burzliwym okresie w amerykańskiej polityce.
Audio
  • Mija połowa kadencji Donalda Trumpa. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)
Donald Trump
Donald TrumpFoto: PAP/EPA/MARTIN H. SIMON / POOL

Donald Trump został zaprzysiężony 20 stycznia 2017 roku. Gdy składał ślubowanie na wierność Konstytucji na stopniach Kapitolu Amerykanie zastanawiali się, jakim będzie prezydentem. Ci, którzy przewidywali burzliwą prezydenturę, nie pomylili się. Ostatnie dwa lata były okresem ciągłych kryzysów, sporów ideologicznych i ostrej walki politycznej. Był to jednak również okres znaczących zmian z Ameryce. Realizując zapowiedzi wyborcze Donald Trump ograniczył liczbę uchodźców przyjmowanych przez USA, szczególnie z Bliskiego Wschodu, wycofał się z porozumienia klimatycznego z Paryża, doprowadził do renegocjacji układu handlowego NAFTA i rozpoczął wojnę celną z Chinami.

Czytaj więcej
tk 1200.jpg
Donald Trump o rozmowach z Koreą Północną: duży postęp

Donald Trump wraz z republikanami w Kongresie przeforsował redukcję podatków i zniósł znienawidzony przez konserwatystów obowiązek wykupienia ubezpieczeń zdrowotnych. Do najbardziej znaczących działań obecnego prezydenta USA należy nominowanie dwóch konserwatywnych prawników do Sądu Najwyższego oraz ponad 30 sędziów federalnych sądów apelacyjnych. Niezrealizowana pozostaje natomiast sztandarowa obietnica wyborcza Donalda Trumpa czyli budowa muru na granicy z Meksykiem. To właśnie odmowa podpisania przez niego budżetu nie zawierającego środków na ten cel doprowadziła do obecnego kryzysu politycznego w USA i spowodowała tak zwany "shutdown" czyli częściowe zawieszenie funkcjonowania administracji państwowej.

Polityka Zagraniczna

Prezydentura Donalda Trumpa przyniosła istotne zmiany w amerykańskiej polityce zagranicznej. Do najważniejszych należą zerwanie porozumienia nuklearnego z Iranem, decyzja o wycofaniu wojsk z Syrii, przeniesienie amerykańskiej ambasady w Izraelu do Jerozolimy czy rozpoczęcie bezpośrednich rozmów z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem.

Czytaj więcej
pap trump donald 1200.jpg
USA: prezydent Donald Trump proponuje Demokratom kompromis

Wielu ekspertów krytykuje Donalda Trumpa za osłabianie tradycyjnych sojuszy z europejskimi sojusznikami USA, przede wszystkim z Niemcami oraz podważanie wiarygodności NATO. Zwracają uwagę na słabość prezydenta do Władimira Putina. Te zarzuty Biały Dom ocenia jako bezpodstawne wskazując na zaostrzenie sankcji wobec Moskwy i zwiększenie wydatków na rotacyjną obecność wojsk amerykańskich w Europie wschodniej. Wielu Amerykanom podoba się retoryka prezydenta, szczególnie, gdy mówi o tym, że sojusznicy powinni płacić więcej USA za ochronę. Podobają się także decyzje o wycofywaniu się z rejonów konfliktowych takich jak Syria czy Afganistan. 

Rosyjski cień

Pierwsze dwa lata prezydentury Donalda Trumpa toczyły się w cieniu tak zwanego rosyjskiego śledztwa prowadzonego przez prokuratora Roberta Muellera. Dziś wiadomo, że kontaktów jego sztabu wyborczego z Rosjanami było znacznie więcej niż pierwotnie podawano. Ostatnio wyszło nawet na jaw, że były szef sztabu Donalda Trumpa Paul Manafort przekazywał osobom powiązanym z Kremlem dane z wewnętrznych sondaży wyborczych. Wciąż nie przedstawiono jednak dowodów na to, że Donald Trump wiedział lub koordynował tego typu działania i jaka była ich skala. Prezydent USA powtarza, że całe rosyjskie śledztwo jest jedną wielką zmową jego przeciwników politycznych.

Czytaj więcej
PAP Donald Trump Biały Dom 1200.jpg
Prezydent Stanów Zjednoczonych: nigdy nie pracowałem dla Rosji

Przeciwnicy Donalda Trumpa krytykują nie tylko podejmowane przez niego decyzje, ale także jego wybuchowy charakter, ostre ataki na przeciwników politycznych a także brak empatii. Według ekspertów to jeden z powodów stosunkowo niskich notowań prezydenta w sondażach. Nawet wielu konserwatystów, którym podobają się decyzje Donalda Trumpa przyznaje, nie akceptuje stylu, w jakim sprawuje swój urząd.

Kiedy 20 stycznia 2017 roku Donald Trump składał przysięgę prezydencką niektórzy eksperci i publicyści przewidywali, że nie dotrwa do połowy kadencji. Prezydent USA nic sobie nie robi z tych przepowiedni a jego komitet wyborczy już zebrał 32 miliony dolarów na kampanię o reelekcję w roku 2020.

jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Trump: Stany Zjednoczone zdewastują Turcję ekonomicznie, jeśli zaatakuje ona Kurdów

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2019 06:32
Donald Trump ostrzegł w niedzielę Turcję przed katastrofą gospodarczą w przypadku ataku tureckiej armii na Kurdów po wycofaniu wojsk amerykańskich z Syrii. Prezydent USA wezwał jednocześnie syryjskich Kurdów, aby nie "prowokowali" Ankary.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marsz dla życia w USA. Mike Pence: "Donald Trump wiernym sojusznikiem"

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2019 23:56
Dziesiątki tysięcy Amerykanów wzięły udział dorocznej demonstracji przeciwników aborcji zwanej "Marszem dla życia". Jednym z występujących na wiecu był wiceprezydent USA Mike Pence, który zapewnił o poparciu dla tej idei prezydenta Donalda Trumpa.
rozwiń zwiń