more_horiz
Wiadomości

USA: prezydent Donald Trump proponuje Demokratom kompromis

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2019 23:55
Donald Trump proponuje układ, który zakończy częściowy paraliż administracji federalnej. Prezydent USA oferuje Demokratom ustępstwa w sprawie statusu uchodźców i części nielegalnych imigrantów w zamian za fundusze na budowę muru na granicy z Meksykiem. Pierwsze reakcje Demokratów są jednak nieprzychylne. 
Audio
  • Donald Trump proponuje układ, który zakończy częściowy paraliż administracji federalnej. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)
Donald Trump
Donald TrumpFoto: PAP/EPA/JIM LO SCALZO

W telewizyjnym wystąpieniu Donald Trump przekonywał, że na południowej granicy USA jest kryzys humanitarny i że konieczne jest jej uszczelnienie. Mówił, że nielegalna imigracja przynosi szkody Ameryce. - Nasz system imigracyjny powinien być przedmiotem dumy, a nie wstydu - podkreślił. 

Prezydent zaproponował przeznaczenie ośmiuset milionów dolarów na pomoc humanitarną, taką samą kwotę na wykrywanie narkotyków oraz zwiększenie liczby funkcjonariuszy straży granicznej i sędziów imigracyjnych. Donald Trump chce także zbudowania na granicy amerykańsko-meksykańskiej czterystu kilometrów stalowej bariery, która będzie kosztować pięć miliardów siedemset milionów dolarów. 

Czytaj więcej
trump 1200 pap.jpg
Rekordowy "shutdown" w USA. Ekspert: trwa pojedynek Donalda Trumpa z Demokratami

- Jeśli zbudujemy tego rodzaju barierę na południowej granicy, przestępczość i problem narkotyków może zostać znacznie zredukowany. Stalowa bariera pomoże nam zatrzymać nielegalna imigrację - mówił. 

Prezydent zaoferował Demokratom poparcie tak zwanej Ustawy Pomostowej, która przedłużyłaby o 3 lata ochroną przed deportacją siedmiuset tysięcy imigrantów, którzy jako dzieci zostali przywiezieni do Stanów Zjednoczonych przez rodziców. Osoby te mogłyby także otrzymać pozwolenia na pracę. 

Donald Trump zaproponował też przedłużenie możliwości pozostania w USA trzystu tysiącom uchodźców z krajów ogarniętych konfliktami zbrojnymi.
Liderka Demokratów w Izbie Reprezentantów Nancy Pelosi odrzuciła propozycję prezydenta i przedstawiła własną propozycje kompromisu. Zamiast pięciu miliardów siedmiuset milionów dolarów na budowę muru na granicy, zaoferowała miliard dolarów na rozbudowę i remonty infrastruktury na przejściach granicznych oraz na zatrudnienie dodatkowych sędziów sądów imigracyjnych, co usprawniłoby proces rozpatrywania spraw nielegalnych imigrantów.

jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rekordowo długi paraliż administracji w USA

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2019 07:06
Częściowe zawieszenie prac niektórych służb federalnych w USA stało się najdłuższe w historii. Już ponad jedna czwarta pracowników federalnych przebywa na przymusowych urlopach albo pracuje za darmo. W piątek otrzymali oni obietnicę, że w przyszłości otrzymają wyrównanie. Na razie nie widać końca sporu o mur na granicy z Meksykiem, który spowodował kryzys.
rozwiń zwiń