more_horiz
Wiadomości

Rosja gotowa przeznaczyć 1,4 mld dolarów na gazociąg w Serbii

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2019 02:24
Rosja jest gotowa przeznaczyć prawie półtora miliarda dolarów na instalacje gazowe w Serbii. Jak tłumaczy agencja TASS, powołując się na wypowiedź prezydenta Władimira Putina, chodzi o podłączenie Serbii do Gazociągu Tureckiego i budowę sieci transportu błękitnego paliwa dalej do krajów Europy Południowej. 
Audio
  • Rosja jest gotowa przeznaczyć prawie półtora miliarda dolarów na instalacje gazowe w Serbii. Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)
Wizyta Władimira Putina w Serbii
Wizyta Władimira Putina w SerbiiFoto: PAP/EPA/MICHAEL KLIMENTYEV / SPUTNIK / KREMLIN POOL

Rosyjski przywódca mówił o tym w Belgradzie na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Serbii Aleksandrem Vuciciem. Gazociąg Turecki łączy po dnie Morza Czarnego Rosję z Turcją. Dalej rurociąg ma doprowadzić rosyjski gaz do granicy z Grecją, a stąd kolejne nitki miałby zostać wybudowane do Serbii, Bułgarii, Austrii, Węgier i Słowacji. W dalszej kolejności Rosja planuje w ten sposób dostarczyć surowiec również do Włoch. 

W trakcie wizyty w Belgradzie Władimir Putin oświadczył, że Rosja jest gotowa zainwestować miliard 400 milionów dolarów w rozbudowę serbskiej infrastruktury gazowej, w tym sieci tranzytowej. Według części zagranicznych i polskich ekspertów, realizacja rosyjskich projektów może zagrozić bezpieczeństwu energetycznemu Europy.

Zwiększenie uzależnienia krajów Unii Europejskiej od dostaw rosyjskiego gazu wpłynie destabilizująco na rynek energetyczny starego kontynentu. Gazociąg Turecki i druga nitka Gazociągu Północnego, który łączy Rosję z Niemcami po dnie Bałtyku, spowodowałaby wyłączenie z tranzytu paliwa Ukrainy, a także Białorusi i Polski. 

kad

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rosyjskie wpływy w Serbii. Władimir Putin z wizytą w Belgradzie

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2019 15:48
Rosyjski prezydent rozpoczyna wizytę w Serbii - 17 stycznia po południu Władimir Putin przyleciał do stolicy tego kraju Belgradu. Wizyta rosyjskiego przywódcy będzie uważnie obserwowana w całej Europie. Serbia jest bowiem krajem o największych na Bałkanach rosyjskich wpływach.
rozwiń zwiń