X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Grecja: wotum zaufania dla rządu, ratyfikacja porozumienia z Macedonią coraz bliżej

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2019 01:30
Grecki parlament udzielił wotum zaufania rządowi Aleksisa Tsiprasa. Premiera poparło 151 deputowanych w 300-osobowym parlamencie. Do głosowania doszło po tym, jak Panos Kamenos, lider Niezależnych Greków wycofał swoją partię z rządzącej koalicji. Były minister obrony zrezygnował ze stanowiska w proteście przeciwko porozumieniu ze Skopje w sprawie nazwy "Macedonia".
Aleksis Cipras i członkowie jego rządu cieszą się z pomyślnego dla nich wyniku głosowania
Aleksis Cipras i członkowie jego rządu cieszą się z pomyślnego dla nich wyniku głosowaniaFoto: PAP/EPA/YANNIS KOLESIDIS

Wotum zaufania dla gabinetu Aleksisa Tsiprasa poparło 145 deputowanych rządzącej lewicowej Syrizy, czterech niezrzeszonych i dwóch z prawicowej partii Niezależni Grecy. Tym samym premier przetarł sobie drogę do ratyfikacji porozumienia ze Skopje. Na mocy tej umowy w ubiegłym tygodniu macedoński parlament przegłosował poprawkę do konstytucji zmieniającą nazwę kraju na Macedonia Północna. W zamian Ateny zobowiązały się nie blokować dłużej wejścia tego kraju do UE i NATO. Dokument musi jeszcze zatwierdzić grecki parlament, do którego ma on trafić w najbliższych tygodniach. 

Premier Aleksis Tsipras oświadczył, że kiedy do tego dojdzie, każdy z trzystu deputowanych zagłosuje zgodnie ze swoją świadomością. - Każdy z nas weźmie wtedy na siebie odpowiedzialność przed historią, przed tym co każdy z nas uważa za patriotyczny obowiązek - podkreślił. Podczas debaty przed głosowaniem Panos Kamenos oświadczył, że porozumienie ze Skopje miało trafić do parlamentu po wyborach. Podkreślił, że Aleksis Tsipras wiedział, że nie zgodzi się on na nową nazwę dla byłej jugosłowiańskiej republiki zawierającej termin "Macedonia". Tłumaczył, że porozumienie godzi w narodowe interesy. 

Według sondaży, także większość Greków sprzeciwia się porozumieniu, uznając je za niekorzystne dla Grecji. Macedonia, to największy region Grecji, a jego mieszkańcy nazywają siebie Macedończykami. Dla Greków starożytna Macedonia stanowi część ich dziedzictwa kulturowego. Największy ich sprzeciw budzi uznanie macedońskiego języka i macedońskiej narodowości mieszkańców byłej jugosłowiańskiej republiki. Grecy argumentują, że jej teren zamieszkuje ludność pochodzenia słowiańskiego, a język macedoński - nie istnieje.


msze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wizyta Angeli Merkel w Grecji. Kanclerz Niemiec ostro skrytykowana

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2019 21:51
Część polityków i działaczy społecznych w Grecji ostro skrytykowała zakończoną w piątek wizytę Angeli Merkel w Atenach. Niektórzy uważają, że była to próba ingerencji w wewnętrzne sprawy ich kraju. Jednym z głównych tematów rozmów kanclerz Niemiec z greckimi politykami było porozumienie między rządami w Atenach i Skopje w sprawie nazwy "Macedonia".
rozwiń zwiń