X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Dobromir Sośnierz: UE jest narzędziem hegemonii niemieckiej. Poza Wspólnotą też jest życie

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2019 17:38
- Unia Europejska ewidentnie zmierza do tego, żeby stać się jednym państwem i jest narzędziem hegemonii niemieckiej w Europie. Wyrwanie się z tego uścisku jest jeszcze możliwe na jako takich warunkach. Ale z każdym rokiem będzie trudniej – powiedział w Polskim Radiu 24, odnosząc się do Brexitu, eurodeputowany partii Wolność Dobromir Sośnierz.
Audio
Dobromir Sośnierz
Dobromir Sośnierz Foto: PAP / Leszek Szymański

We wtorkowym głosowaniu członkowie Izby Gmin odrzucili wynegocjowane porozumienie z unijnymi urzędnikami dotyczące warunków, na jakich Wielka Brytania miałaby opuścić Wspólnotę. Według wielu komentatorów bardzo prawdopodobnym rozwiązaniem jest tak zwany twardy Brexit, czyli wyjście z UE w pierwotnie przyjętym terminie (29 marca), bez żadnych ustaleń.

- Myślę, że Unia Europejska sama nie wie do końca jak dobrze wyjść z tej sytuacji. Z jednej strony oni chcieliby się pozbyć Wielkiej Brytanii. Niemcom i Francuzom jest to na rękę, bo w tym momencie całkowitą hegemonię będzie miał ten duet państw. Wielka Brytania to duży kraj, niezależny, mający swoje tradycje, chadzający własnymi ścieżkami, a także dobrze ułożony z Ameryką. Unia chętnie by się go pozbyła. A z drugiej strony nie może pozwolić, żeby Wielka Brytania opuściła Wspólnotę na dobrych warunkach. Bo kiedy w innych krajach ludzie zobaczą, że poza Unią jest życie, może nawet nie najgorsze, to mogą chcieć pójść tą samą drogą – powiedział w Polskim Radiu 24 Dobromir Sośnierz.

Jego zdaniem elity europejskie "starają się przeczołgać Wielką Brytanię". -  Dać jej ciężkie, upokarzające warunki Brexitu, destabilizować sytuację, żeby inni nie chcieli iść w jej ślady. Z drugiej strony ten Brexit nie przeszedł jakąś wielką przewagą głosów. Może się to skończyć "odwróceniem". Nie wiem czy unijne elity będą z tego zadowolone, jeśli w Wielkiej Brytanii w końcu zwycięży – pod wpływem tych niepokojów i ciągłego "czołgania" tego państwa – opcja pozostania w Unii Europejskiej – podkreślił europoseł.

Jak zaznaczył kwestia Brexitu z punktu widzenia "świadomej części społeczeństwa brytyjskiego" to walka o niepodległość. - To walka o to, żeby wyjść z Unii zanim będzie za późno. Wspólnota ewidentnie zmierza do tego, żeby stać się jednym państwem i jest narzędziem hegemonii niemieckiej w Europie. Wyrwanie się z tego uścisku jest jeszcze możliwe na jako takich warunkach. Z każdym rokiem będzie trudniej. Oczywiście nie wszyscy właściwie to diagnozują. Nie wszyscy z właściwych powodów chcą opuszczać Unię – podsumował gość Polskiego Radia 24.

Więcej tematów w całej audycji.

Rozmawiał Adrian Klarenbach.

Polskie Radio 24/bartos

-------------------------

Data emisji: 16.01.2019

Godzina emisji: 16.15

Czytaj także

Prof. Tomasz Grzegorz Grosse: jeżeli strona unijna nie chce tzw. twardego Brexitu, musi zrewidować swoje stanowisko

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2019 12:10
– W referendum Brytyjczycy zdecydowanie opowiedzieli się za opuszczeniem Unii. Po 2,5 roku trudno jednak wskazać, w jakim kierunku zmierza Zjednoczone Królestwo. Nie mamy pewności kiedy dojdzie do Brexitu, na jakich warunkach i czy w ogóle to się odbędzie – powiedział prof. Tomasz Grzegorz Grosse z Katedry Europeistyki Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń