X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Siergiej Ławrow: wątpimy, czy konferencja w Polsce pomoże w rozwiązaniu problemów Bliskiego Wschodu

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2019 13:24
- Rosja ma wątpliwości, czy zaplanowana na luty konferencja bliskowschodnia w Warszawie pomoże w konstruktywnym rozwiązaniu problemów Bliskiego Wschodu - oświadczył w środę szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow. Potwierdził, że strona rosyjska otrzymała na nią zaproszenie.
Siergiej Ławrow podczas konferencji prasowej
Siergiej Ławrow podczas konferencji prasowejFoto: PAP/EPA/YURI KOCHETKOV

Ławrow ocenił, że program konferencji, która odbędzie się w dniach 13-14 lutego, nie uwzględnia kluczowej - jak ocenił - kwestii, jaką jest uregulowanie izraelsko-palestyńskie. Dodał, że zdaniem Rosji "cały program dostosowany jest pod promocję podejścia amerykańskiego, jeśli chodzi o powstrzymywanie Iranu w tym regionie".

Powołując się na tekst zaproszenia ocenił także, że wynika z niego, iż dokument końcowy zostanie przygotowany przez organizatorów, czyli USA i Polskę, bez pozostawienia innym uczestnikom możliwości "wniesienia swojego wkładu w redagowanie" dokumentu. - Mamy wielkie wątpliwości, czy takie wydarzenie może pomóc w konstruktywnym rozwiązaniu problemów regionu Bliskiego Wschodu – oświadczył.

Ratowanie INF

Szef rosyjskiej dyplomacji odpowiadał w środę na pytania mediów na konferencji prasowej w Moskwie podsumowującej działania MSZ Federacji Rosyjskiej w roku 2018.

Ławrow oznajmił też, że stanowisko USA na rozmowach o układzie rozbrojeniowym INF jest przejawem dążenia Waszyngtonu do demontażu ustaleń w sferze stabilności strategicznej, jednak Rosja jest gotowa "pracować nad ratowaniem" INF.

Ławrow skomentował w ten sposób rozmowy, które przeprowadzili w Genewie we wtorek przedstawicielka Departamentu Stanu USA Andrea Thompson i wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow. Ich tematem był układ INF z 1987 r. (o likwidacji rakiet pośredniego i średniego zasięgu).

Układ INF - o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu - podpisali przywódcy USA i ówczesnego ZSRR, Ronald Reagan i Michaił Gorbaczow w 1987 roku w Waszyngtonie. Przewiduje on likwidację arsenałów tej broni, a także zabrania jej produkowania, przechowywania i stosowania. Stany Zjednoczone zapowiedziały w zeszłym roku wycofanie się z porozumienia ze względu m.in. na nieprzestrzeganie układu przez Rosję.

"Odnowienie" relacji z USA

Szef rosyjskiej dyplomacji zapewnił, że Moskwa jest również zainteresowana przedłużeniem innego dwustronnego układu rozbrojeniowego, tzw. nowego START. Wygasa on w 2021 roku.

Minister dodał, że na rozmowach w Genewie Rosja przedstawiła "konstruktywne propozycje", jakie pozwalały USA "na szczeblu eksperckim naocznie przekonać się, czym jest pocisk 9M729", który – zdaniem USA – narusza układ INF. Zarzucił stronie amerykańskiej stawianie ultimatum i żądanie zniszczenia pocisku, wyrzutni do niego i sprzętu.

Na konferencji szef MSZ Rosji mówił także o priorytetach polityki zagranicznej Moskwy w bieżącym roku. Zapowiedział, że Rosja będzie nadal "w należyty sposób reagować na podwyższoną aktywność wojskową NATO i przybliżanie wojskowej infrastruktury do granic rosyjskich". Zaznaczył, że Rosja jest zainteresowana "odnowieniem normalnych relacji" z USA i UE "na zasadach równoprawności i wzajemnego uwzględniania interesów".

tjak

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak