more_horiz
Wiadomości

Wróżenie z faktów: co czeka Unię Europejską w 2019 r?

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2018 19:51
- Skład Parlamentu Europejskiego w 2019 roku będzie mocno wzbogacony o pierwiastek konserwatywno-narodowy, który spędzi sen z powiek europejskim elitom - mówiła w Polskim Radiu 24 Olga Doleśniak-Harczuk z Gazety Polska Codziennie. Gościem audycji Wróżenie z Faktów był także Tomasz Wróblewski, Warsaw Enterprise Institute.
Audio
  • 30.12.18 Wróżenie z faktów: jaka przyszłość czeka Unię Europejską w 2019 r?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

Jednym z punktów zwrotnych w 2019 roku dla Unii Europejskiej mogą stać się wybory do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się 26 maja. Polacy wybiorą w nich 52 eurodeputowanych.

- Dla Unii Europejskiej wszystkie wybory są ryzykiem i zawsze jest spory niepokój, kiedy do nich dochodzi. Moim zdaniem te najbliższe mogą niewiele zmienić, ale mogą być katalizatorem późńiejszych zmian. Jest rzeczywiście dużo napięć w Europie i sporo eurosceptycznych środowisk, ale one nie pójdą do wyborów. Sondaże pokazują, że wygrają jednak zwolennicy zacieśniania Unii Europejskiej. Najważniejsze jest to, co wydarzy się potem i jak decyzje nowego parlamentu będą przyjmowane w poszczególnych krajach Wspólnoty - mówił Tomasz Wróblewski. 

- Europejskie elity boją się nadchodzących wyborów do europarlamentu. Świadczą o tym takie zaradcze ruchy jak uruchomienie portalu, w którym tłumaczy się dlaczego Unia jest dobra dla europejczyków. Można tam odnaleźć takie inicjatywy, jak ochrona żółwia błotnego, czy badanie poziomu kadmu w kakao... - mówiła Doleśniak-Harczuk - Wiele wskazuje na to, że w 2019 roku Niemcy będą miały jeszcze większy wpływ na kształt Unii Europejskiej. Stało się tak po erozji mitu Emmanuela Macrona. Trzeba pamiętać, że Angela Merkel odchodzi z kierownictwa CDU, ale nie z polityki. Jej duch będzie się unosił nad kolejnymi rządami - dodała.

Więcej w całej audycji. 

Wróżenie z faktów prowadził Łukasz Warzecha.

PR24

_____________________

Data emisji: 30.12.18 

Godzina emisji: 18:05

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak