more_horiz
Wiadomości

Czy relacje amerykańsko-chińskie zdeterminują politykę międzynarodową w kolejnych dekadach?

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2018 13:31
- Najważniejszym wydarzeniem 2018 roku było ewidentne osłabienie Zachodu - powiedziała dr Agnieszka Bryc (UMK w Toruniu). - Koniecznie trzeba wspomnieć o amerykańskiej próbie przedefiniowania polityki wobec Chin - zauważył Michał Potocki (Dziennik Gazeta Prawna). Goście PR24 podsumowywali najważniejsze wydarzenia 2018 roku na świecie.
Audio
  • 30.12.18 Jak wyglądał 2018 rok w polityce międzynarodowej? Komentarze
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock, Lightspring

Zdaniem Agnieszki Bryc na osłabienie Zachodu miało wpływ wiele wydarzeń. - Z jednej strony jest to efekt polityki Donalda Trumpa. Amerykanie zadeklarowali wyjście z traktatu o likwidacji pocisków rakietowych średniego zasięgu (INF).  Pojawiły się spory z Unią Europejską i NATO. 2018 rok kończymy z rozsadzającym się od środka Zachodem - mówiła ekspert.

Michał Potocki powiedział, że od tego, w jaki sposób zmiana relacji chińsko-amerykańskich zostanie przeprowadzona wpłynie na kolejne dekady polityki światowej. - Chiny mocno chronią własny rynek. Amerykanie w końcu uznali, że Pekin postępuje nie fair. Straszenie Chińczyków nałożeniem sankcji na ich eksport warty miliardy dolarów byłoby poważnym uderzeniem w chińską gospodarkę - wyjaśnił gość Polskiego Radia 24.   

Audycję "Tydzień - Świat" prowadził Michał Żakowski.

Data emisji: 30.12

Godzina emisji: 12.34

PR24/ras

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Publicyści: Bush senior był dobrym kontynuatorem polityki Reagana

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2018 13:39
W piątek wieczorem w wieku 94 lat zmarł były prezydent Stanów Zjednoczonych George H.W. Bush. Efekty jego prezydentury w Polskim Radiu 24 komentowali Zbigniew Parafianowicz (Dziennik Gazeta Prawna) i Jakub Mielnik (Wprost).  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po wyborach w CDU. "Za wcześnie mówić o odejściu Angeli Merkel"

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2018 12:55
Przywódcy chadeckiej CSU i socjaldemokratycznej SPD, partii koalicyjnych w rządzie federalnym Niemiec, pogratulowali w piątek Annegret Kramp-Karrenbauer wyboru na nową szefową CDU i zaoferowali jej współpracę. Według opozycyjnej AfD to "nowa wersja Angeli Merkel". W Polskim Radiu 24 komentarz Magdaleny Cedro (Dziennik Gazeta Prawna).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspertka: ws. Brexitu jesteśmy w punkcie wyjścia

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2018 13:12
- Theresa May wygrała głosowanie, które podważało jej przywództwo w Partii Konserwatywnej, ale wielu posłów, którzy opowiedzieli się za utrzymaniem premier Wielkiej Brytanii na stanowisku, jest jednocześnie przeciwnych porozumieniu, które przywiozła z Brukseli ws. Brexitu. Znajdujemy się w punkcie wyjścia - tłumaczyła w Polskim Radiu 24 Agata Gostyńska-Jakubowska z Centre for European Reform.
rozwiń zwiń